امروز : پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷

تاریخ خبر : ۹۷/۰۳/۱۹
کد خبر : 115766
چاپ خبر :

مطالبه «اقتصادِ بدون برجام»|راهکار معتبرترین دانشگاه آمریکا برای پیشرفت اقتصاد ایران در سال ۵۲ چه بود؟

یک استاد دانشگاه مطرح کرد:‌ راهکار معتبرترین دانشگاه آمریکا پس از مدتها کار تحقیقاتی برای پیشرفت اقتصادی ایران این بود که ایران باید در زمینه انرژی هسته‌ای رشد چشمگیری داشته باشد و تا سال ۷۴ بیش از ۲۰هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کند.

به گزارش خبرگزاری بیان؛ مقام معظم رهبری روز ۱۴ خرداد در سخنان خویش دستور دادند سازمان انرژی هسته‌ای زمینه‌سازی برای تولید ۱۹۰ هزار سو با استفاده از نیروی هسته‌ای را آغاز کند در این رابطه و جایگاه انرژی هسته‌ای در رشد و توسعه اقتصادی کشور با داریوش وثوقی کارشناس انرژی هسته‌ای و استاد دانشگاه اصفهان گفت‌وگو کردیم:

وی درباره چرایی احتیاج کشور به توانمندسازی در این محدوده گفت: توان ۱۹۰ هزار سو با توجه به دو فاکتور نیاز کشور است. بخشی از اورانیوم غنی‌سازی‌شده‌ای که نیاز داریم برای نیروگاه بوشهر است چرا که بر اساس قراردادی که با روسیه بسته شد قرار بر این بود که تا سال ۱۴۰۰ تهیه سوخت آن به‌عهده روسیه باشد و بعد از آن باید سوخت را خودمان تهیه کنیم که سالیانه حدود ۳.۵ تن قرص سوخت می‌خواهد که برای این مقدار سالیانه حدود ۱۵۰ هزار سو نیاز است.

این کارشناس هسته‌ای افزود: حدود ۳۰ الی ۴۰ هزار سو هم برای نیازهای دیگر همچون راکتور اراک نیاز داریم که اگرچه تا مراحلی به‌خوبی پیش رفت اما از مدار خارج شد و راکتور جدید نیز وضعیت مناسبی ندارد آن هم نیاز به سوخت دارد و علاوه بر آن راکتور تهران که آن هم مثل راکتور اراک راکتوری کوچک است برای آن نیز باید سوخت تهیه کنیم و برای کارهای تحقیقاتی و فنی نیز نیاز است که سوخت تهیه کنیم.

وثوقی با ابراز اینکه “۱۹۰۰۰۰ هزار سو مقداری است که قبل از برجام نیز نداشتیم” گفت: تولید سانتریفیوژ عقبه‌ای می‌خواهد، به‌خصوص با توجه به اینکه در طول مدتی که برجام اجرایی شد و یک وقفه‌ای ایجاد شد زنجیره تأمین بخش قابل ملاحظه‌ای را از بین برد که خواسته رهبری معظم بر این اساس بازگرداندن این زنجیره تأمین در اشل ۱۹۰ هزار سو بود که بایستی بازسازی شود.

* انرژی؛ کالای اول مبادله در جهان

این استاد دانشگاه درباره اهمیت انرژی هسته‌ای در اقتصاد کشور گفت: در دنیا اقصاددانی نیست که بتواند منکر جایگاه انرژی و اهمیت آن در اقتصاد جهانی شود؛ زیرا حجم مبادلاتی که روزانه در دنیا صورت می‌گیرد انرژی را کالای اول اقتصادی دنیا کرده است؛ حدود ۱۳ درصد از کل تجارت جهانی بحث انرژی است و این خود نشاندهنده اهمیت آن است.

وثوقی با تصریح به اینکه نکته دیگری که اهمیت انرژی را نشان می‌دهد سهم آن در راه‌اندازی صنایع دیگر است گفت: این مسائل باعث شده است که هیچ کس نتواند منکر جایگاه انرژی در توسعه کشورها بشود اما بحثی که وجود دارد روش تهیه انرژی است.

وی با یادآوری اینکه شیوه تهیه انرژی و موضعگیری بیگانگان علیه ملت ایران در این زمینه از زمان بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز وجود داشت که می‌گفت ایران با توجه به منابع عظیم نفتی و گازی چه احتیاجی به انرژی هسته‌ای دارد گفت: برای پاسخ به این سؤال به یک رخدادی اشاره می‌کنم که جواب این سؤال در آن نهفته است.

* راهکار معتبرترین دانشگاه آمریکا پس از مدتها کار تحقیقاتی برای پیشرفت اقتصادی ایران

وثوقی افزود: نظام طاغوت در دهه ۵۰ شمسی یک درخواستی را به یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکایی سپرد و از آنها درخواست کرد در این زمینه تحقیق کنند که کشور ایران برای پیشرفت اقتصادی چه باید انجام دهد تا در زمینه توسعه اقتصادی بلندپروازی کند. یک کار تحقیقاتی عمیقی انجام شد و یک کار دانشگاهی در سطح بهترین دانشگاه‌های دنیا (SIR)، نتیجه آن که امروزه نیز در مرکز اسناد انقلاب اسلامی نیز موجود است که چه پیشنهاداتی را مطرح کردند.

وی با اشاره به نتایج این کار تحقیقاتی گفت: یکی از مواردی که در آن اشاره شده است این است که ایران باید در زمینه انرژی هسته‌ای رشد چشمگیری داشته باشد. این گزارش در سال ۵۲ انجام شد و تأکید داشت که ایران بایستی تا سال ۷۴، ۲۰ هزار مگاوات برق از انرژی هسته‌ای داشته باشد.

وثوقی با یادآوری اینکه در زمان طاغوت نفت ارزانتر از اکنون بود؛ یعنی استحصال انرژی به‌صرفه‌تر از اکنون بود و ایران ۵ میلیون نفت تولید می‌کرده نه اکنون که تولید کننده پنجم دنیا است گفت: در آن زمان به ایران پیشنهاد داده‌اند که به‌سراغ انرژی هسته‌ای برود و از طریق آن ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کند.

این کارشناس هسته‌ای افزود: اکنون راکتور بوشهر ۱۳۰۰ مگاوات اسمی است و ۱۰۰۰ مگاوات رسمی است یعنی کشورمان باید چیزی در حدود ۲۰ تا راکتور بوشهر در کشور راه‌اندازی می‌کرد تا بتواند به مقداری که در آن گزارش توصیه شده بود برسد.

* سوخت هسته‌ای ۸برابر ارزانتر از سوخت فسیلی

این استاد دانشگاه با بیان اینکه با یک حساب سرانگشتی نیز می‌توان به به‌صرفه بودن انرژی هسته‌ای رسید گفت: طی قراردادی که با روسیه برای تأمین سوخت نیروگاه بوشهر بستیم مبلغی در حدود ۱۸۰ میلیون دلار برای سه سال سوخت راکتور بوشهر و چیزی حدود ۹۰ تن سوخت بود بنابراین ۶۰ میلیون دلار سوختی می‌شود که راکتور بوشهر در یک سال مصرف می‌کند و این مقدار در سال ۱۰۰۰ مگاوات برق در سال توانش است که ۷ هزار ساعت سالانه کارکردش است با این حساب قیمت هر کیلووات ساعت برقی که در راکتور بوشهر تولید می‌شود حدود ۸هزارم دلار است یعنی ۸دهم سنت.

وی با تذکر به اینکه بین سوختهای فسیلی تولید برق از سوخت گازی جزء ارزانترین آنها است گفت: ۷صدم دلار هزینه تولید برق به‌روش گازی است یعنی نزدیک ۸ برابر گرانتر از نیروگاه بوشهر، می‌شود گفت برقی که در کشور تولید می‌شود ۷صدم دلار به‌ازای هر کیلووات است در حالی که نیروگاه بوشهر آن را ۸هزارم دلار به‌ازای هر کیلووات تولید می‌کند یعنی ۸ برابر ارزانتر از شیوه‌های دیگر تولید می‌کند.

* ۸۴۰میلیون دلار صرفه‌جویی سالیانه به‌وسیله راکتور بوشهر

وثوقی اضافه کرد: اگر مصرف سالانه خود را محاسبه کنیم و تولیدی را که راکتور بوشهر انجام می‌دهد محاسبه کنیم یعنی اگر می‌خواستیم برقی را که اکنون به‌وسیله نیروگاه بوشهر تولید می‌شود با نیروگاه معمولی خود با سوخت فسیلی انجام دهیم سالی ۹۰۰ میلیون دلار هزینه باید پرداخت می‌کردیم در حالی که اکنون سالی ۶۰ میلیون دلار هزینه می‌کنیم، یعنی سالیانه حدود ۸۴۰ میلیون دلار با یک نیروگاه بوشهر صرفه‌جویی شد.

این کارشناس هسته‌ای در پاسخ به این شبهه که اگرچه هزینه سوخت برق هسته‌ای پایین‌تر است اما هزینه ساخت نیروگاه هسته‌ای در ابتدا بسیار بالا است و صرفه اقتصادی ندارد گفت: این حرف که ساخت نیروگاه هسته‌ای بالا است حرف درستی است مثلاً اگر نیروگاه بوشهر را اگر اکنون می‌خواستیم راه‌اندازی کنیم به‌پول امروز باید ۵ میلیارد دلار هزینه می‌کردیم اما اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم با راه‌اندازی یک نیروگاه بوشهر سالیانه ۸۴۰ میلیون دلار صرفه‌جویی داریم اگر این مقدار را در ۶ سال محاسبه کنیم کل آن ۵ میلیاردی که برای بوشهر هزینه می‌کردیم به کشور خروجی خواهد داد یعنی بوشهر بعد از سال ۶ کانّه رایگان کار می‌کند.

وثوقی افزود: رفتن به‌سمت انرژی به دو جهت است یکی به‌جهت منافع اقتصادی آن است و دیگری به‌جهت اینکه انرژی یک کالای استراتژیک است به‌عنوان مثال در زمان ریاست جمهوری بوش وقتی آمریکا خواست از شدیدترین تحریمها علیه ملت ایران استفاده کند یکی از مواردی که به آن اشاره کردند ممنوعیت صادرات بنزین به ایران بود و این عمل معنی‌داری است چرا که در سبد هزینه‌های دولت عدد بنزین آن‌چنان قابل ملاحظه نیست اما این مورد اگر با مشکل روبه‌رو شود برای کشور مشکل‌ساز می‌شود.

منبع: تسنیم

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تبلیغات
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...
  • رضا فیروزی: 3ماه وشایدهم بیشتر است که از جشنواره کباب میگذرد و...
  • محمدحسين مومني: خداقوت برادر،دست مريزاد بسيجي...
  • رحمان محمدی اصل: از قوه محترم قضائیه بخاطر محاکمه علنی برخی از متهم...
  • parsa: از ایشان انتظاری بیش از این نبود...
  • رضا فیروزی: بنده درپی نفدشخصیت هنری مرحوم اخوان نیستم امااین ...
  • بنده سراپا تقصیر خدا: "اللهم عجل لولیک الفرج" حضرت امام خمینی(س-ره) فرم...
  • رضا فیروزی: ضمن تشکرازبیان بخاطرآگاه کردن انسانهای واقعی ...
  • رضا فیروزی: بختیار راست میگه!!!!!!!!چرا نمیزاریدسر مردموشیره ب...
  • امجدی: امروز جای مرجع بزرگ و فقیه صمدانی مرحوم آیت الله ا...
  • ستاره بخشنده: سلام . اون همه هزینه ای که از مردم و از کبابی ها ...
  • رضا فیروزی: سلام وباتشکر از امام جمعه اگاه وفهیم(الهی100هزار م...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره هیچ فایده ای برای شهرندار...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره (جشنواره کباب)هیچ فایده ا...
  • رضا فیروزی: جناب بختیارنماینده محترم!!!!!!!!!!! پیمان نامه(...
  • زهرا: سلام بر شما پدرمهربان :این شعر زیبا برای دل من نوش...
  • رضا فیروزی: به عنوان یک معلول فعال درعرصه هنر(شعرونویسندگی) وو...
  • رضا فیروزی: تابعضیهادست ازاین بگو مگوها وحرفای خاله زنکی برندا...
  • قاسم اشراقی گلپایگانی: دوست عزیز جناب آقای ابراهیمی از اینکه مرتب مرا به ...
  • ابراهیم اابراهیمی: استاد عزیز و گرامی جناب آقای اشراقی عزیز : با عرض...
  • محمد: سلام بهتره است به جای پرداختن به این حرف های بی ا...
  • رضا فیروزی: ازقراین وشواهد برمی آید نامبرده(آقای ضابطی)از مدیر...
  • رضا فیروزی: نکنید اینکارها را(سانجم این کارهاضضرر بیشتر شهر اس...
  • رضا فیروزی: برادرعزیز/دوست محترم /شهامت جنابعالی قابل تحسین اس...