امروز : پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷

تاریخ خبر : ۹۷/۰۳/۱۷
کد خبر : 115711
چاپ خبر :

صالحی: برجام نباشد، ظرف ۱۰ ماه می‌توانیم ۱۸۰ هزار سو را تولید کنیم

برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی برگزارشد.

به گزارش خبرگزاری بیان؛ برنامه گفتگوی ویژه خبری چهارشنبه با حضور علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با موضوع “دست به ماشه آماده شکستن حبس هسته ای ” درباره سالن مونتاژ سانتریفیوژها اظهار کرد:جایی که ما اکنون در آن هستیم قبلا یک سوله متروکه بودو زمانیکه مذاکرات آغاز شد با توجه به تجربیات گذشته پیش بینی می‌کردیم که شاید این مذاکرات به نتیجه نرسد و یا اگر به نتیجه برسد با توجه به بدعهدی‌هایی که از آمریکا سراغ داریم آمادگی لازم را به منظور برگشت پذیری ایجاد کردیم.

وی افزود:این سالن را قبل از آن که برجام به سرانجام برسد ساخته شده بود و این سوله متروکه را سال ۹۳ احداث و تجهیزات آن را تامین کردیم ،این سوله از چند غرفه تشکیل شده است به عنوان مثال روتو در سرعت‌های مختلف در این غرفه ها تست می‌شود.

صالحی تصریح کرد: تمامی تست‌های لازم برای روتور و تجهیزات دیگری که در سانتریفیوژ به کار گرفته می‌شود در این سالن‌ انجام می‌شود همچنین یک سالن بزرگتری وجود دارد که در مرحله احداث قرار دارد و در آنجا کنترل کامل ۶۰ سانتریفیوز امکان پذیر خواهد بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد:این سالن ها به سرعت از مانی که مقام معظم رهبری دستور دادند به صورت شبانه روزی در حال فعال سازی است و طی ۴۸ ساعت گذشته اقدامات بسیاری صورت گرفته و امیدواریم حداکثر تا یک ماه دیگر کل این سالن ها آماده و فعالیت ها آغاز شود.

وی ادامه داد: این سوله متروکه بوده و از قبل ساخته شده است به همین دلیل محدودیت‌های بسیاری داشتیم ،چرا که هرچقدر سانتریفیوژها پیشرفته تر باشد از نظر شعاع ، طول و ارتفاع  افزایش خواهند داشت و اگر بخواهیم سالن مونتاژ داشته باشیم ارتفاع باید افزایش پیدا کند .در این مکان نمی توانیم تعداد مناسب سانتریفیوژ جدید را در قالب برجام مونتاژ کنیم در این مکان ظرفیت ۶۰ سو است و ماهی ۱۸هزار سو و در ۱۰ماه ۱۸۰هزار سو سانتریفیوژ آماده می شود و در ظرف ۱۰ماه می توانیم به خواسته رهبری برسیم.

صالحی بیان کرد: این سالن برای سانریفیوژهای ir2m ,ir4 ,ir6 که جز سانتریفیوژهای پیشرفته ما هستند مناسب است اما برای سقف آن برای Ir8 مناسب نیست و می‌توانیم در ادامه این سوله اکستنشن داشته باشیم و در سالن جدید سقف را آن قدر بزرگ در نظر می‌گیریم که ir80 هم در آن‌جای بگیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به این که کشورهای اروپایی نیز اقدامات اخیر ایران را نقض برجام نمی‌دانند،گفت: ما نمی‌توانیم هرمقدار که می‌خواهیم شارژ سانتریفیوژ بسازیم چرا که محدودیت برجامی داریم و رهبر انقلاب نیز فرموده اند که زیر ساخت های لازم آماده شود تا چنان چه ضرورت یافت به سرعت بتوانیم مونتاژ سانتریفیوزهای جدید را آغاز کنیم به گونه ای که تا ظرفیت ۱۹۰ سو در یک فاصله زمانی کوتاه برسیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت این مکان حدود ۶۰ ماشین در روز است به این معنا که در ظرف ده ماه مجموعه سالن هایی که ایجاد شده میتوانند ۱۹۰ هزار سو تولید کنند .

صالحی گفت: ما در حدی که برجام اجازه می‌دهد سانتریفیوزهای جدید را مونتاژ می‌کنیم و اگر امروز نیز ما ۱۸۰ هزار سو داشته باشیم شرایط آماده نیست و مواد اولیه به اندازه این میزان سو وجود ندارد و خوشبختانه پس از برجام موفق شدیم حدود ۴۰۰ تن مواد اولیه به ۵۵۰ تنی که داشتیم اضافه کنیم.

رئیس سازمان انرزی اتمی یادآور شد: اگر تا ۱۹۰ هزار سو داشته باشیم سالانه به ۳۰۰ تن اورانیوم نیاز داریم تا به عنوان ورودی مواد اولیه تغذیه باشد و اکنون این میزان را در اختیار نداریم اما به شدت تلاش می‌کنیم که در سنوات آتی بتوانیم از حیث تولید مواد اولیه در کشور به ۳۰۰ تن برسیم.

صالحی افزود: ما با این پیش بینی که اگر مذاکرات هسته‌ای با شکست روبه رو شود و یا مورد بدعهدی قرار بگیرد جلو رفتیم و رهبر انقلاب نیز تذکر داده بودند که به آمریکا اعتماد نکنید.

وی ادامه داد:سال ۹۳ شروع به ساخت این نیروگاه کردیم اما از آن بهره برداری نکردیم و در واقع زیر ساختی بود تا اگر شرایط تغییر کرد جلوتر از زمان باشیم ،ما اگر می‌خواستم طبق روال معمول عمل کنیم مجموعه ای که اکنون می‌بینید ۵ الی ۶ سال دیگر ساخته می‌شد .

رئیس سازمان انرزی اتمی با اشاره به تاثیر ۱۹۰ هزار سو در زندگی مردم خاطر نشان کرد: ما اکنون نیرگاه اتمی بوشهر ۱ را در اختیار داریم و دو نیروگاه دیگر نیز در دست احداث است و هرکدام از این نیروگاهها در حالت پایدار ۳۰ تن مواد اولیه و سوختی نیاز دارند که این ۳۰تن غنی شده معادل ۲۷۰ تن اورانیوم کیک زرد است، پس ۱۹۰ هزار سو برای آن که ۳۰۰ تن مواد اولیه به ۳۰ تن سوخت غنی شده تبدیل کنیم نیاز داریم.

وی گفت: ما نمی‌توانیم برای هر نیروگاه ۵ میلیارد دلار هزینه کنیم و بعد از نظر سوخت وابسته به دیگران باشیم که هر موقع خواستند به ما سوخت بدهند و هر موقع خواستند ندهند لذا ما باید پیش‌بینی خود اتکایی به منظور تامین سوخت را در دستور کار قرار دهیم با این تفاسیر اگر ۳ دیدگاه وجود داشته باشد حدود ۶۰۰ هزار سو نیاز خواهیم داشت.

صالحی تصریح کرد: مادر نطنز باید تمامی زیرساخت‌ها لازم برای یک میلیون سو را آماده کنیم و اکنون کل نطنز جایی برای ۴۸ هزار ماشین دارد.

وی افزود: یکی از زیرساخت‌هایی که ۲۰ فروردین رونمایی شد تاسیسات برقی این سالن‌ها است چرا که مراکز غنی سازی نیازمند برق بسیاری هستند و ما اکنون میزان لازم برق را برای یک میلیون سو آماده کرده ایم.

رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: یک واحد بزرگ دیگری در حال احداث است که به پسماند داری تعلق دارد به عنوان مثال فرض کنید که در این سالن‌ها ۴۰ هزار ماشین در حال کار باشد لذا این حجم از ماشین به آلوده زدایی نیازمند است لذا اکنون نطنز برای یک میلیون سو آماده شده است.

صالحی اظهار کرد: هر سانتریفیوژ برای آن که به تولید انبوه برسد باید پنج الی ده سال مورد تست‌های مختلف قرار بگیرد به عنوان مثال آی ار ۴که اکنون استفاده می‌شود بیش از ده سال تست می‌شد.

وی افزود: قطعا ما تا ۷ الی ۸ سال آینده نمی‌توانیم ir8 را به مرحله تولید انبوده برسانیم و باید آن قدر عیب یابی شوند تا مطمئن شویم که سانتریفیوژ تولید با حداقل صدمه قابل بهره برداری است‌.

منبع: تسنیم

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)

تبلیغات
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...
  • رضا فیروزی: 3ماه وشایدهم بیشتر است که از جشنواره کباب میگذرد و...
  • محمدحسين مومني: خداقوت برادر،دست مريزاد بسيجي...
  • رحمان محمدی اصل: از قوه محترم قضائیه بخاطر محاکمه علنی برخی از متهم...
  • parsa: از ایشان انتظاری بیش از این نبود...
  • رضا فیروزی: بنده درپی نفدشخصیت هنری مرحوم اخوان نیستم امااین ...
  • بنده سراپا تقصیر خدا: "اللهم عجل لولیک الفرج" حضرت امام خمینی(س-ره) فرم...
  • رضا فیروزی: ضمن تشکرازبیان بخاطرآگاه کردن انسانهای واقعی ...
  • رضا فیروزی: بختیار راست میگه!!!!!!!!چرا نمیزاریدسر مردموشیره ب...
  • امجدی: امروز جای مرجع بزرگ و فقیه صمدانی مرحوم آیت الله ا...
  • ستاره بخشنده: سلام . اون همه هزینه ای که از مردم و از کبابی ها ...
  • رضا فیروزی: سلام وباتشکر از امام جمعه اگاه وفهیم(الهی100هزار م...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره هیچ فایده ای برای شهرندار...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره (جشنواره کباب)هیچ فایده ا...
  • رضا فیروزی: جناب بختیارنماینده محترم!!!!!!!!!!! پیمان نامه(...
  • زهرا: سلام بر شما پدرمهربان :این شعر زیبا برای دل من نوش...
  • رضا فیروزی: به عنوان یک معلول فعال درعرصه هنر(شعرونویسندگی) وو...
  • رضا فیروزی: تابعضیهادست ازاین بگو مگوها وحرفای خاله زنکی برندا...
  • قاسم اشراقی گلپایگانی: دوست عزیز جناب آقای ابراهیمی از اینکه مرتب مرا به ...
  • ابراهیم اابراهیمی: استاد عزیز و گرامی جناب آقای اشراقی عزیز : با عرض...
  • محمد: سلام بهتره است به جای پرداختن به این حرف های بی ا...
  • رضا فیروزی: ازقراین وشواهد برمی آید نامبرده(آقای ضابطی)از مدیر...
  • رضا فیروزی: نکنید اینکارها را(سانجم این کارهاضضرر بیشتر شهر اس...
  • رضا فیروزی: برادرعزیز/دوست محترم /شهامت جنابعالی قابل تحسین اس...