امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

تاریخ خبر : ۹۶/۱۰/۲۷
کد خبر : 109849
چاپ خبر :

ولایتی: مذاکرات برجام قابل تکرار نیست

به گزارش خبرگزاری بیان؛ علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل و رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه ازاد اسلامی و حموده یوسف صباغ رئیس مجلس سوریه پس از گفتگوی دوجانبه در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات آنها پاسخ دادند.

ولایتی در این نشست با اشاره برگزاری اجلاس روسای پارلمانی کشورهای اسلامی اظهار داشت: این اجلاس با حضور ۴۶ کشور مسلمان در ایران برگزار شد که گویای نقش موثر و نفوذ جمهوری اسلامی ایران و اعتبار آن در بین کشورهای جهان و به خصوص کشورهای اسلامی است.

وی افزود: حضور هیئت بلندمرتبه پارلمانی سوریه که ویژگی خاصی دارند در این اجلاس مهم است دو کشور ایران و سوریه در جنگ صلح و موضوعات مختلف در مقابل بیگانگان ایستادند و با کمک کشورهای عضو جبهه مقاومت توانستند در برابر دشمنان منطقه و کشورهای عربی ایستادگی کنند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل ادامه داد: آنچه که امروز‌آمریکایی ها می‌گویند که ایران نباید در منطقه نقش موثری داشته باشد عکس العمل آنها در شکستهایشان در عراق و سوریه است.

ولایتی یادآور شد: ملت و مردم ایران و سوریه توانستند با یکدیگر با ایستادگی در برابر دشمنان مشترک ایستادگی کرده و دشمن را به شکست وادارند. توطئه های دشمنان در این کشورها خنثی شد آمریکایی ها در تجزیه عراق و ایجاد استقلال کردستان به شکست خوردند. آنها در ایجاد آشوب در ایران نیز به شکست رسیدند و در سوریه نیز نتوانستند موفقیتی کسب کنند.

وی تصریح کرد: در چنین شرایطی ادعا می‌کنند که ایران نباید در منطقه حضور موثری داشته باشد ما و سایر کشورهای منطقه به دلیل حضور در منطقه حقمان است که در امورات منطقه حضور فعالی داشته باشیم این اروپایی‌ها و آمریکا هستند که حقی برای حضور در امورات منطقه ندارند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل افزود: رابطه ایران و سوریه پس از انقلاب همچنان به یکدیگر نزدیک شده است و این رابطه هر روز بهتر از دیروز می‌شود و به اوج می‌رسد.

ولایتی تصریح کرد: آمریکایی ها چه بخواهند و چه نخواهند عمر حضورشان در منطقه پایان یافته است.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اخیر ترامپ درباره برجام و اینکه باید شروط دیگری به برجام اضافه شود و برخی از بندهای آن حذف شد گفت: آنچه که مسلم است مذاکرات برجام نه تکرار می شود، نه چیزی به آن اضافه می‌شود و نه چیزی از آن کم می‌شود. لذا ادعاهای رئیس جمهور آمریکا ادعاهایی بی اساس است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل با اشاره به اظهارات وی در خصوص توان موشکی ایران گفت: اینکه آنها ادعا می‌کنند درباره موضوعاتی مثل موشکی باید مذاکره کنند گفت ادعاهای آنها در خصوص موشکی ایران زیاده خواهی است و با این ادعاها پایشان را از گلیمشان درازتر کردند و اینکه مدعی می شوند ایران در امورات منطقه دخالت نکنند نیز بر همین اساس است. اگر کسی حق داشته باشد در منطقه حضور داشته ابشد کشورهای منطقه هستند و از کشوری خارج از منطقه چنین حقی را ندارند.

ولایتی با اشاره به اظهارات آنها درباره بازدید از مراکز نظامی ایران یادآور شد: نه به ایاشن و نه به هیچ کس دیگری اجازه داده می شود از مراکز نظامی که مراکز حساس و حیاتی دفاعی کشور هستند بازدید کنند. برجام ننیز قابل مذاکره مجدد نیست و در آن بازنگری نخواهد شد و بندی به آن اضافه نمی‌شود.

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام عمل کرده اما طرف مقابل اینگونه عمل نمی‌کند. بندها و بخشهایی رابرطرف می کند اما از طرف دیگر تحریم های جدیدی را اضافه می کند که این یوکرد مقابل اصولی مختلف برجام است.

به گزارش تسنیم، حموده یوسف صباغ رئیس مجلس سوریه نیز در این نشست با اشاره به حضور در اجلاس پارلمانی و دیدارهای خود در ایران نیز گفت: مهمترین دیدار ما در این اجلاس دیدار با رهبر ایران امام خامنه ای بود که در این دیدار ایشان سخنان عمیق و دقیقی را نسبت به مسائل مختلف منطقه مطرح کردند. روشن ترین خطوط و مسائل در خصوص جهان اسلام از سوی ایشان مطرح شد.

وی افزود: تشکیل کنفرانس بین المجالس در تهران نشانگر موفقیت سیاست جمهوری اسلامی ایران در جذب گروه ها و برادرهای مسلمان است که توانسته است آنها را درزیر یک سقف در کنار هم قرار دهد.

رئیس مجلس سوریه افزود: اتحاد جهان اسلام کشورهای اسلامی را در برابر توطئه های دشمن قوی می کند و قطعا ما با اتحاد همدیگر می توانیم این توطئه ها را خنثی کنیم.

یوسف صباغ تصریح کرد: هماهنگی بین ما و برادرانمان در ایران در تمام سطوح ادامه دارد. ما توانستیم با کمک کشور برادرمان ایران در مقابل توطئه های تروریستی بایستیم و آنها را به شکست بنشانیم. ایران از ابتدای این دوران در کنار سوریه قرار گرفت و امروز می‌بینیم این گروه‌های تروریستی در شرف نابودی و زوال هستند که این موضوع به دلیل همبستگی و اتحاد ما رقم خورد.

وی ادامه داد: در این دیدار حاوی نظرات و سلام گرم ملت سوریه و به خصوص بشار اسد به مردم ایران و رهبر انقلاب اسلامی ایران بودم.

رئیس مجلس سوریه در ادامه در پاسخ به سوالی درباره تمهدیات مسئولان سوریه برای توطئه‌های احتمالی آمریکا، گفت: آمریکا همواره در تلاش بوده است که آشوب به پا کند و همانطور که آقای ولایتی گفتند این منطقه منطقه ماست و کشورهای اسلامی حق دارد در حل موضوعات آن حضور داشته باشد.

یوسف صباغ گفت: توطئه های اخیر آمریکایی نیز در سوریه به شکست منجر می‌شود و آنها نمی توانند ما را بترسانند. ما قطعا در مقابل مزدوران از خود دفاع می کنیم.

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

تبلیغات
  • زهرا: خیلی عالی...
  • امین جابری: سلام وخسته نباشید خدمت مربیای زحمتکش گلپایگان ممنو...
  • احد: فتبارک آ... احسن آل خانقین آفرین برندگان هوشمندخدا...
  • رضا فیروزی: جناب مرادی برای رفتن به اداره ارشاد 4تاراه است 1/...
  • سید محمد رصا هاشمی: سلام اقای نیکنامی من مایل به تماس با شما هستم خیلی...
  • رضا فیروزی: بعنوان یک کمتوان شدیداً به این حرکت بیان اعتراض دا...
  • مبینا سهرابی: سلام ممنون من اشنا خانواده شهید هستم وسعید ابادی ا...
  • رضا فیروزی: آقاجان بنظرم فراگیر ومد شده(وقتی نمی تونن جواب بدن...
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...
  • رضا فیروزی: 3ماه وشایدهم بیشتر است که از جشنواره کباب میگذرد و...
  • محمدحسين مومني: خداقوت برادر،دست مريزاد بسيجي...
  • رحمان محمدی اصل: از قوه محترم قضائیه بخاطر محاکمه علنی برخی از متهم...
  • parsa: از ایشان انتظاری بیش از این نبود...
  • رضا فیروزی: بنده درپی نفدشخصیت هنری مرحوم اخوان نیستم امااین ...
  • بنده سراپا تقصیر خدا: "اللهم عجل لولیک الفرج" حضرت امام خمینی(س-ره) فرم...
  • رضا فیروزی: ضمن تشکرازبیان بخاطرآگاه کردن انسانهای واقعی ...
  • رضا فیروزی: بختیار راست میگه!!!!!!!!چرا نمیزاریدسر مردموشیره ب...
  • امجدی: امروز جای مرجع بزرگ و فقیه صمدانی مرحوم آیت الله ا...
  • ستاره بخشنده: سلام . اون همه هزینه ای که از مردم و از کبابی ها ...
  • رضا فیروزی: سلام وباتشکر از امام جمعه اگاه وفهیم(الهی100هزار م...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره هیچ فایده ای برای شهرندار...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره (جشنواره کباب)هیچ فایده ا...
  • رضا فیروزی: جناب بختیارنماینده محترم!!!!!!!!!!! پیمان نامه(...
  • زهرا: سلام بر شما پدرمهربان :این شعر زیبا برای دل من نوش...