امروز : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷

تاریخ خبر : ۹۶/۱۰/۱۶
کد خبر : 109182
چاپ خبر :

کمیسیون تلفیق در هفته‌ای که گذشت؛ خبرهای خوش برای کارمندان و مشمولان سربازی

هفته گذشته کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ روزهای پر مشغله‌ای را سپری کرد و ۲ تصمیمات مهمی برای کارمندان و مشمولان خدمت سربازی داشت.

به گزارش خبرگزاری بیان؛ مجلس شورای اسلامی پس از برگزاری سه هفته متوالی که جلسه علنی  در هفته‌ گذشته به دلیل سرکشی نمایندگان به حوزه‌‌های انتخابیه خود جلسه علنی نداشت.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در یکی از جلسات علنی مجلس اعلام کرده بود علیرغم اینکه قوه مقننه در این هفته جلسه علنی نخواهد داشت اما جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷  از ابتدای این هفته آغاز  می‌شود که جلسات این کمیسیون  به شکل منظم و در دو نوبت صبح و عصر  برگزار شد و اعضای کمیسیون پس از تصویب کلیات لایحه بودجه، به بررسی بخشهای درآمدی  در قالب جداول و ردیف‌ها پرداختند.

بیشتر بخوانید

در روز شنبه (۹ دی)  وزیر نفت با حضور در صحن کمیسیون تلفیق، توضیحاتی درباره بخش انرژی از جمله حاملهای انرژی و نفت ارائه کرد و پیش بینی‌های خود را در زمینه تولید نفت در سال آینده و قیمت نفت مطرح کرد. همچنین وزیر کار نیز در جمع اعضای کمیسیون تلفیق در مورد هدفمندی به ویژه در  تبصره ۱۴که مربوط به حذف دهک‌ها است توضیحاتی داد و اینکه چطور درباره حذف یارانه ۳۴ میلیون نفر به نتیجه رسیدند.

در جلسه  صبح روز یکشنبه کمیسیون تلفیق اعضای این کمیسیون با ۵۲ درصد موافق، دو درصد ممتنع و ۴۶ درصد مخالف کلیات لایحه بودجه سال ۹۷ را به تصویب رساندند تا از بعداز ظهر همان روز به بررسی جزئیات در بخش درآمدی بپردازند.

همچنین در جلسه عصر یکشنبه این کمیسیون  نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق بودجه مصوب کردند که تسهیلات تأمین مالی خارجی (فاینانس) برای طرح‌ها علاوه بر باقیمانده سهمیه سال قبل، معادل ۳۰ میلیارد دلار تعیین شود. همچنین به دولت اجازه داده شد برای اجرای طرح‌ها، با رعایت سقف ۳۰ میلیارد دلار نسبت به اخذ یا تضمین تسهیلات مالی و اعتباری یا کمک بلاعوض تا مبلغ ۵ میلیارد دلار از دولتها، مؤسسات مالی خارجی و بین‌المللی اقدام کند.

کمیسیون تلفیق در جلسه روز دوشنبه خود راجع به عوارض در سال ۹۷ بحث کرد و طی مصوبه‌ای مقرر کرد که عوارض آب، گاز و برق  نسبت به سال گذشته افزایش قیمتی نداشته باشد. همچنین در تبصره یک درباره درآمدهای دولت از محل فروش نفت و میعانات گازی بحث شد که با توجه به قوانین بالادستی و پیشنهاد ارائه شده از سوی دولت، درآمدهای نفتی برای دولت ۱۴.۵ درصد،‌ برای شرکت ملی نفت ۳۲ درصد سهم صندوق توسعه ملی، ۳ درصد سهم مناطق نفت‌خیز و گازخیز و مابقی آن که حدود ۵۳.۵ درصد است به دولت باز می‌گردد.

در تبصره ۲ دولت مکلف شد بدهی خود به بخش خصوصی، تعاونی‌ها و نهادهای عمومی غیردولتی را از محل واگذاری دارایی‌ها و اموال و سهم‌الشرکه متعلق به دولت را با واگذاری از طریق جدول ماده ۱۸ پرداخت کند که در در این جدول برای پرداخت بدهی‌های دولت حدود ۱۲۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

در جلسه روز سه شنبه کمیسیون تلفیق مقرر شد که این کمیسیون با همکاری مراکز علمی و دانشگاهی و تشکل‌های صنفی مانند اتاق اصناف، اتاق بازرگانی و هماهنگی دولت، مرکز پژوهش‌ها، دیوان محاسبات و کمیسیون‌های تخصصی مجلس کارگروهی تشکیل دهد که درباره تبصره‌های مختلف نظرات کارشناسی خود را بیان کرده و نتایج  آن کارگروه  به شکل پیشنهاد در صحن کمیسیون تلفیق بررسی شود.وظیفه این کارگروه‌ بررسی مباحث مهمی چون  اشتغال جوانان، حامل‌های انرژی،‌ هدفمندی یارانه‌ها و تهاتر بدهی‌های دولت و بانک‌ها و اوراق مالی اسلامی است.

همچنین در مصوبه دیگر این کمیسیون  به وزارت آموزش و پرورش اجازه داده شد تا به منظور ساماندهی، بهینه‌سازی و کاربری بخشی از املاک و فضای آموزشی، ورزشی و تربیتی با ملاحظات آموزشی و تربیتی نسبت به احداث، بازسازی و بهره‌برداری از آنها اقدام کند.

همچنین  دعاوی راجع به حفظ بیت‌المال به ویژه در پرونده‌های مربوط به مطالبه دیه از بیت‌المال، اراضی و اموال دولتی و عمومی از پرداخت هزینه دادرسی در مراحل مختلف معاف است.

تبصره ۱۰ شرکت‌های بیمه‌ای مکلف شدند ۲۷۵ میلیارد تومان از اصل حق بیمه شخص ثالث را طی جدولی که بر اساس فروش بیمه هر یک از شرکت‌های بیمه‌ای تعیین و به تصویب شورای عالی بیمه برسانند، این وجوه را در اختیار سازمان راهداری، نیروی انتظامی و اورژانس قرار دهند تا در امور منجر به کاهش تصادفات هزینه شود.

در تبصره ۱۱ مقرر شد در صورت پرداخت و تسویه حساب قبوض جریمه رانندگی توسط مالکان تا پایان آذر ۹۷ جریمه دیرکرد ناشی از عدم پرداخت تا پایان سال ۹۶ بخشیده شود.

در مصوبه دیگر دستگاه‌های اجرایی مجاز شدند از محل فروش اموال مازاد نسبت به بازخرید کارکنان مازاد رسمی و غیررسمی و پرداخت پاداش خدمت به افرادی که بر اساس قانون بازخرید یا بازنشسته می‌شوند، اقدام کند.

همچنین در جلسه عصر سه شنبه کمیسیون تلفیق طی مصوبه‌ای شرکت ملی گاز ایران موظف به اختصاص مبلغ ۳۰۰ میلیارد تومان از محل سرجمع صادرات گاز طبیعی در سال ۹۷ به تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای استان سیستان و بلوچستان و هرمزگان شد.در مصوبه‌ای دیگر کمیسیون تلفیق مشترکین روستایی و چاه‌های کشاورزی را از پرداخت ۸ درصد مبلغ برق مصرفی که مربوط به شهرها بود، معاف کرد.

کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ کل کشور  که در جلسه روز دوشنبه این کمیسیون، سقف مالیاتی  ۲ میلیون تومان را برای کارمندان دولت تصویب کرده بود، در جلسه عصر سه شنبه این مبلغ را تا ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان افزایش داد.

در جلسه روز چهارشنبه کمیسیون تلفیق اعضای این کمیسیون طی مصوبه‌ای  کلیه واحدها و مدارس سراسر کشور از پرداخت هزینه آب، برق و گاز تا سقف الگوی مصرف معاف کردند. همچنین در مصوبه‌ای دیگر مقرر شد به میزان سود سهم ۵۵ درصدی بازنشستگان فولاد در شرکت دخانیات، بابت حقوق و درمان به بازنشستگان فولاد که ۸۲ تا ۸۳ هزار نفر هستند، پرداخت شود.

همچنین در مصوبه‌ای دیگر مصوب شد ۱۵۰۰ میلیارد تومان از محل عوارض دریافتی برق مصرفی صرف حمایت از تولید برق تجدیدپذیر و توسعه شبکه روستایی شود. بر این اساس مشترکین روستایی و چاه‌های آب کشاورزی از پرداخت عوارض برق  معاف هستند. در مصوبه دیگری وزارت کار و ارتباطات و دستگاه‌های وابسته مجاز شدند تا سقف ۵۰۰ میلیارد تومان اموال‌شان را بفروشند و منابع حاصله را صرف افزایش سرمایه بانک توسعه تعاون و بانک سرمایه کنند.

اعضای کمیسیون تلفیق طی مصوبه‌ای به شرکت توانیر اجازه دادند سهام مازاد بر ۴۹ درصد شرکت توانیر را تا سقف ۲۵ هزار میلیارد تومان به بخش غیردولتی با رعایت اصل ۴۴ و با اولویت شهرداری‌های کشور واگذار کند.همچنین در مصوبه دیگری مقرر شد درآمدهای ناشی از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و تعاونی در قراردادهای مشارکتی از معافیت مالیاتی خاص برخوردار باشد.

با تصویب  کمیسیون تلفیق، مازاد درآمدهای اختصاصی دستگاه‌های اجرایی از سقف رقم پیش‌بینی شده در بودجه ۹۷ توسط همان دستگاه به شرط تایید سازمان برنامه و بودجه قابل هزینه است. بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، سازمان امور مالیاتی موظف شد مالیات و عوارض ارزش افزوده واحدهای تولیدی و خدماتی مستقر در هر استان توسط اداره کل امور مالیاتی همان استان وصول و توزیع شود.

در جلسه عصر چهارشنبه کمیسیون تلفیق، طبق مصوبه‌ای به دولت اجازه داده شد کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از هشت سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت زمان غیبت به‌صورت نقدی و اقساطی که تا پایان  سال ۹۷ تسویه می‌شود را معاف کند. میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه به شرح جدول زیر است:

 مدرک تحصیلی      پایه ریالی جریمه مشمولان غایب
زیر دیپلم۱۰۰ میلیون ریال
دیپلم۱۵۰ میلیون ریال
فوق دیپلم۲۰۰ میلیون ریال
لیسانس۲۵۰ میلیون ریال
فوق لیسانس۳۰۰ میلیون ریال
دکترای عمومی علوم پزشکی۳۵۰ میلیون ریال
دکترای تخصصی غیر علوم پزشکی۴۰۰ میلیون ریال
دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر۵۰۰ میلیون ریال

همچنین بر اساس مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق، به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و غیبت بیش از شش ماه، یک‌سال محسوب می‌شود و  برای مشمولان متاهل و دارای فرزند نیز به ازای هر فرزند ۵ درصد از مجموع مبلغ جریمه کسر می‌شود. همچنین برمبنای این مصوبه، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی و فرزندان آنها از ۷۰ درصد تخفیف بهره‌مند می‌شوند.

منبع: تسنیم

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

تبلیغات
  • رضا فیروزی: جناب مرادی برای رفتن به اداره ارشاد 4تاراه است 1/...
  • سید محمد رصا هاشمی: سلام اقای نیکنامی من مایل به تماس با شما هستم خیلی...
  • رضا فیروزی: بعنوان یک کمتوان شدیداً به این حرکت بیان اعتراض دا...
  • مبینا سهرابی: سلام ممنون من اشنا خانواده شهید هستم وسعید ابادی ا...
  • رضا فیروزی: آقاجان بنظرم فراگیر ومد شده(وقتی نمی تونن جواب بدن...
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...
  • رضا فیروزی: 3ماه وشایدهم بیشتر است که از جشنواره کباب میگذرد و...
  • محمدحسين مومني: خداقوت برادر،دست مريزاد بسيجي...
  • رحمان محمدی اصل: از قوه محترم قضائیه بخاطر محاکمه علنی برخی از متهم...
  • parsa: از ایشان انتظاری بیش از این نبود...
  • رضا فیروزی: بنده درپی نفدشخصیت هنری مرحوم اخوان نیستم امااین ...
  • بنده سراپا تقصیر خدا: "اللهم عجل لولیک الفرج" حضرت امام خمینی(س-ره) فرم...
  • رضا فیروزی: ضمن تشکرازبیان بخاطرآگاه کردن انسانهای واقعی ...
  • رضا فیروزی: بختیار راست میگه!!!!!!!!چرا نمیزاریدسر مردموشیره ب...
  • امجدی: امروز جای مرجع بزرگ و فقیه صمدانی مرحوم آیت الله ا...
  • ستاره بخشنده: سلام . اون همه هزینه ای که از مردم و از کبابی ها ...
  • رضا فیروزی: سلام وباتشکر از امام جمعه اگاه وفهیم(الهی100هزار م...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره هیچ فایده ای برای شهرندار...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره (جشنواره کباب)هیچ فایده ا...
  • رضا فیروزی: جناب بختیارنماینده محترم!!!!!!!!!!! پیمان نامه(...
  • زهرا: سلام بر شما پدرمهربان :این شعر زیبا برای دل من نوش...
  • رضا فیروزی: به عنوان یک معلول فعال درعرصه هنر(شعرونویسندگی) وو...
  • رضا فیروزی: تابعضیهادست ازاین بگو مگوها وحرفای خاله زنکی برندا...
  • قاسم اشراقی گلپایگانی: دوست عزیز جناب آقای ابراهیمی از اینکه مرتب مرا به ...