چاپ خبر

خبرگزاری بیان گلپایگان

برد سامانه موشکی باور ۳۷۳ اعلام شد/”۱.۵ برابر” سامانه موشکی S۳۰۰

به گزارش بیان گلپایگان؛ امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش ۴۱ روز پس از رونمایی از سامانه موشکی بردبلند باور ۳۷۳، برد این سامانه را اعلام کرد. به گفته فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش، برد این سامانه، ۱.۵ برابر برد سامانه موشکی برد بلند اس ۳۰۰ است. (لینک)

ایران از روسیه طبق قرارداد به روز شده‌ای که در سال گذشته میلادی به امضا رسیده بود، ۴ گردان اس ۳۰۰خریداری کرده است که با ورود موشک‌های این سامانه به کشور، مشخص شد که سامانه خریداری شده، همانS300-PMU2 است. تاکنون نیمی از این خرید یعنی معادل ۲ گردان اس ۳۰۰ به طور کامل وارد کشور شده است و ایران در وهله‌های مختلف، بخش‌های مختلف این سامانه را به نمایش گذاشته است. (لینک)


لانچرهای اس ۳۰۰ روسی در ایران

{در همین زمینه بخوانید:اختصاصی تسنیم/ اولین محموله از “موشک‌های اس ۳۰۰” وارد ایران شد}

هنوز مشخص نیست که منظور امیر اسماعیلی از ۱.۵ برابر بیشتر بودن برد سامانه موشکی باور ۳۷۳ به نسبت سامانه موشکی اس ۳۰۰، برد درگیری این سامانه است یا برد کشف هدف در این سامانه.

برد درگیری در سامانه موشکی اس ۳۰۰، چیزی معادل ۲۰۰ کیلومتر است و برد کشف هدف در همین سامانه نیز، ۳۰۰ کیلومتر اعلام شده است.

اگر منظور امیر اسماعیلی از ۱.۵ برابر برد، همان برد درگیری در سامانه موشکی اس ۳۰۰ باشد، پس برد درگیری با هدف در سامانه موشکی باور ۳۷۳ معادل ۳۰۰ کیلومتر خواهد بود و اگر منظور وی برد کشف هدف باشد، به معنای این است که برد کشف هدف در سامانه باور، ۴۵۰ کیلومتر است.

“باور ۳۷۳” یک سامانه پدافند هوایی برد بلند است که به دست توانمند دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع و با همکاری قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء(ص) و مراکز علمی و پژوهشی کشور، طراحی و ساخته شده است. این سامانه در روز ۳۱ مرداد ماه سال جاری همزمان با روز صنعت دفاعی با حضور حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور، رونمایی شده بود. (لینک)

** موشک‌ها و رادارها

در جریان بازدید علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی از نمایشگاه دستاوردهای وزارت دفاع نیز، شبکه خبر سیما فیلمی از این بازدید پخش کرد که در آن موشک و یکی از رادارهای  سامانه موشکی باور ۳۷۳ به نمایش گذاشته شد.

اگر چه این شبکه اعتنایی به این رادار و موشک نکرده بود و تنها، تصاویر آن در حالی که رئیس مجلس در حال بازدید از نمایشگاه بود را پخش کرد اما این، اولین تصاویر از موشک و رادار سامانه باور ۳۷۳ بود که به نمایش درآمد که البته شاید ناخواسته هم بود.

 


رادار ردگیر سامانه موشکی باور ۳۷۳ (تصویر گرفته شده از فیلم پخش شده توسط شبکه خبر)


رادار کنترل آتش برد بلند و آرایه فازی معراج ۴ متعلق به سامانه باور ۳۷۳

بررسی فیلم پخش شده، نشان می‌دهد که موشک‌های باور ۳۷۳ به همین نام (باور ۳۷۳) نامگذاری شده است. موشک‌های باور، بسیار به موشک صیاد ۳ یعنی همان موشکی که آن هم به طور شاید ناخواسته در همان نمایشگاه توسط شبکه خبر سیما به نمایش درآمد، شبیه است ولی ضخامت بدنه و طول موشک باور، بیشتر از موشک صیاد ۳ به نظر می‌رسد.


موشک باور۳۷۳ (سفید) و موشک صیاد ۳ (قرمز)؛ تصویر گرفته شده از فیلم شبکه خبر

برای این سامانه موشکی، ۳ نوع موشک مختلف برای شکار اهداف در بردها و ارتفاع‌های مختلف (مشابه S400 با بردی کمتر از آن) تولید شده است؛ دی ماه سال ۹۳ نیز امیر اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی ارتش اعلام کرد که رادارها و موشک‌های این سامانه با موفقیت تست شده است.

غیر از این بخش‌ها، باور ۳۷۳ از یک پست ارتباطی و یک پست فرماندهی جداگانه نیز بهره می‌برد.

>>تسنیم

ثبت شده در سایت خبرگزاری بیان گلپایگان
کد خبر : 79623 و در روز شنبه ۹ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵:۲۶
2021 copyright.