امروز : پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

تاریخ خبر : ۹۴/۰۵/۱۲
کد خبر : 29037
چاپ خبر :
اقتصاد مقاومتی

مصاحبه با داود نیکنامی پرورش دهنده نمونه اسب

داود نیکنامی متولد سال 1351 تهران و از پدر و مادری گلپایگانی می باشد، وی از همان دوران کودکی علاقه خاص به شهرستان گلپایگان و محیط سرسبز این منطقه داشته و بارها لذت زندگی در این محیط را در دوران کودکی تجربه نموده بود.

Warning: Use of undefined constant large - assumed 'large' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/bayang/domains/bayangolpayegan.ir/public_html/wp-content/themes/bayan1.3/single.php on line 23

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بیان گلپایگان؛ در راستای معرفی برترین ها و فعالان عرصه های مختلف تولیدی در این شماره به معرفی «داود نیکنامی» پرورش دهنده نمونه اسب در استان پرداختیم تا بار دیگر تلاش این تولید کننده در شهرستان تأکید بر این نکته باشد که خواستن توانستن است.
داود نیکنامی متولد سال ۱۳۵۱ تهران و از پدر و مادری گلپایگانی می باشد، وی از همان دوران کودکی علاقه خاص به شهرستان گلپایگان و محیط سرسبز این منطقه داشته و بارها لذت زندگی در این محیط را در دوران کودکی تجربه نموده بود.
علاقه و دلبستگی به اسب این حیوان نجیب از دوران کودکی وی را به سمت و سوی سوارکاری و ارتباط با اسب سوق داد ولی در این زمینه سوار کاری نیز نتوانست این علایق و انگیزه وی را جوابگو باشد.

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (18)

وی در این باره بیان داشت: از سال ۷۸ تا ۸۱ مدیر تدارکات و خدمات و پشتیبانی شرکت سرمایه گذاری شاهد بودم و پس از آن از سال ۸۱ تا ۸۴ مدیریت تدارکات و بازرگانی کارخانجات فلزی ایران را بر عهده گرفتم، ولی به دلیل علاقه به اسب و سوار کاری از سال ۸۳ علاقه مند مهاجرت و زندگی در شهرستان گلپایگان شدم و در اوایل سال ۸۴ با تهیه دو اسب فعالیت خود را در این زمینه آغاز نمودم و با یاری خداوند به جایی رسیدم که اکنون قرار دارم.
وی ادامه داد: بی شک اگر یاری خداوند نبود امکان موفقیت وجود نداشت، زیرا صنعت پرورش اسب یک صنعت پر ریسک می باشد و در زمانی که فعالیت خود را آغاز نمودم، تجربه و آگاهی که اکنون برخوردارم را نداشتم ولی با یاری خداوند و پشتکار و مطالعه و تحقیق و یاری گرفتن از اساتید این رشته و دامپزشکان و پرورش دهندگان اسب توانستم تا امروز در این عرصه با موفقیت فعالیت نمایم.
نیکنامی افزود: از آنجا که به پرورش اسب و شرکت درمسابقات کشوری سوارکاری علاقه مند بودم، در سال ۹۰-۸۹ با اسبی به نام قمصر پرنیان، چهار قهرمانی کشوری را در رشته کورس کسب کردم و همچنین این اسب به عنوان برترین اسب نژاد عرب سال معرفی گردید و سپس با اسبی به نام فرخ، چهار قهرمانی کشوری را کسب نمودم و در مسابقات زیبایی نیز موفق به دریافت نایب قهرمانی ایران شدم.
وی با اشاره به پایه گذار بودن ایران در زمینه ژنتیک اسب در دنیا گفت: ایران با دارا بودن چهار نژاد اصیل اسب در تمام دنیا در رتبه اول قرار دارد و در تمام دنیا، نژاد اسب های برتر و اصیل آنها به یکی از نژادهای اسب ایران برمی گردد .

 

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (19)

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۴ رأس اسب در مجموع پرورش اسب ما موجود می باشد که شامل چهار نژاد اسب اصیل ترکمن خالص، کرد خالص، عرب خالص و اسب دره شوری می باشد و علاوه بر آنها ۱۴ باکس دیگر جهت نگهداری اسب های دیگران به صورت پانسیون موجود می باشد.
داود نیکنامی با اشاره به افزایش پرورش اسب در شهرستان گلپایگان اظهار داشت: خوشبختانه در شهرستان گلپایگان اسب های خوب زیاد است و می توان گفت در استان پس از اصفهان در تمامی زمینه های پرورش اسب، مسابقات، نژادها و تیره ها گلپایگان در رده دوم قرار دارد.
وی اولین عامل موفقیت خود در زمینه پرورش اسب را را یاری خداوند متعال و امیرالمومنین(ع) دانست و اظهار داشت: در پرورش اسب و بحث ژنتیک آنها تلاش کردیم تا هر سال نسبت به سال قبل بهتر عمل نماییم و عامل دیگر موفقیت بنده، استفاده از تجربیات دیگران و مطالعه در خصوص فنوتیپ و ژنتیک اسب ها بوده است که به صورت غیر رسمی و بدون استفاده از کلاس های آموزشی این عمل صورت گرفت و سعی بر آن بوده است تا تولیدات براساس مطالعه باشد.
وی اضافه کرد: برای اولین بار در ایران بیماری آنسفالیت که از ویروسی به نام هرپس ۱ اسبی ایجاد می شود را با هزینه شخصی و خرید کیت های لازم از خارج از کشور با همکاری رییس دانشگاه دامپزشکی تهران ثابت نمودم و قرار بر این شد که واکسن های لازم جهت مقابله با این بیماری تهیه شود.
وی تولیدات خود را سالانه و به صورت متوسط ده رأس اسب عنوان نمود و به علاقه مندان به فعالیت در این زمینه توصیه کرد با مطالعه و آگاهی قدم به عرصه تولید بگذارند و به دلیل عدم وجود آزمایشگاه علم ژنوم بر اساس شناسایی فاکتورها و نژادها و تیره ها در ایران اقدام نمایند.
نیکنامی از ایران به عنوان خاستگاه اسب دنیا نام برد و اضافه کرد: اگر تمام اسب های با ارزش میلیونی و میلیاردی دنیا را بررسی کنیم از نظر ژنتیک خواهیم دید که ژنتیک آنها به اسب های ایران منتهی می شوند و اگر قرنطینه ایران برداشته شود، بهترین اسب های دنیا را ایران صادر خواهد کرد ولی در حال حاضر دنیا قرنطینه ایران را قبول ندارد و علت آن این است که به دلیل تحریم و عدم اجازه ورود برخی از واکسن ها به ایران، ممکن است اسب های ایران بیماری هایی را داشته باشند که در تمام دنیا ریشه کن شده است و عدم پذیرش قرنطینه ایران از سوی دنیا یکی از مشکلاتی است که تمام پرورش دهندگان اسب با آن مواجه می باشند.
وی یکی دیگر از مشکلات این عرصه را طولانی بودن زمان بازدهی سود و نتیجه این کار دانست و افزود: این زمان بنا به شرایط ویژه اسب و هزینه بر بودن نگهداری آن ممکن است صاحبان اسب را از نظر مالی بسیار تحت فشار قرار دهد.

 

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (20)

نیکنام ادامه داد: با اینکه مدت سوددهی و یا نتیجه دهی در پرورش اسب کمی طولانی است ولی به پرورش دهندگان گاو توصیه می کنم در کنار پرورش دام خود در صورت امکان یک یا دو اسب را نیز پرورش دهند.
وی با اشاره به قدمت ۷۰۰ ساله گلپایگان در خصوص پرورش اسب گفت: شهرستان گلپایگان از نظر آب و هوایی و دارا بودن علوفه کافی و مناسب، قابلیت پرورش هر نوع نژاد اسب را دارد.
لازم به ذکر است داوود نیکنامی رییس هیأت سوارکاری شهرستان گلپایگان نیز می باشد .
نیکنامی به صراحت بیان داشت در شهرستان گلپایگان ما به غیر از اسب هایمان از هیچ امکان دیگری برخوردار نمی باشیم و من قهرمانی کشوری را در کنار جاده های صحرایی بدست آوردم و شهرستان حتی از کمترین امکانات در خصوص باشگاه سوارکاری محروم می باشد و زمانی که با رییس سازمان ورزش و جوانان شهرستان گلپایگان موضوع را مطرح کردم ایشان گفت؛ بروید و کار کنید!!!.
وی در خاتمه افزود: حدود ده سال است برای احداث پیست سوارکاری به دنبال زمین می باشیم ولی متأسفانه تاکنون به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم.

 

تصاویر مربوط به خبر در ادامه:

 

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (23)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (22)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (21)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (16)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (14)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (15)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (13)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (12)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (11)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (6)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (7)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (8)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (9)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (10)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (5)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (4)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (3)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (2)

داود نیکنامی-پرورش اسب-bayan-news (1)

Cloob Facenama Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات
 1. امیر رشیدی گفت:

  بسیار زیبا سپاس

 2. مهاجر 175 گفت:

  آنجا که مرد به صحت و اهمیت افکارش ایمان دارد، آن ندا و شوق لازم برای پشتکار و تلاش بی وقفه جهت کشف روشن ترین، سودمندترین و پرقدرت ترین بیان آن افکار در او طنین افکن می شود.((آرتور شوپنهاور))

  و من الله توفیق
  موفق باشند ان شا الله….

 3. مجیدی گفت:

  بسیار زیبا بود.مطمئنا با تلاش ایشون موفقیتشان را در پی خواهد داشت. انشالله. ممنون از بیان به خاطر گزارشهای تخصصی و زبیاش واقعا ممنون

 4. افرا گفت:

  از دیر باز اسب با آدمیان مأنوس بوده و در پای او کرنش کرده است. چه زیبا و چشم نواز است این هنر پرورش اسب. ممنون آقای نیکنامی، خدا را چه دیدید شاید زمانی کسی دلسوزی که یارای مقابله با دستان سکون در این شهر را دارد از افق های دور از راه برسد و طلسم غربت را بشکند… شاید آنزمان خیلی چیزها داشته باشیم… مثلاً یک پیست سوارکاری که جوانان را به انجا بکشاند و جوانان تفریحی غیر از شنا در کانال ها و ویراژ دادن با موتور و و و داشته باشند. خدا کند انروز خیلی دیر نیاید. ممنون آقای نیکنامی. ممنون.

 5. hafez گفت:

  خدا قوت آقای نیکنامی،درود بر شما

 6. ورزشکار گفت:

  با سلام
  فراموش نکنید دوچرخه سواری که خطرناک است از نظر اداره ورزش و جوانان،این هم ازحمایت ایشان از هیات سوار کاری که بروید و کار کنید! پس نقش اداره ورزش و جوانان چیه؟! تنها کم کردن انگیزه؟! آقای نیکنامی مثل ما همت به پای خود کنید که درخواست انجام وظیفه از اداره ورزش و جوانان… صرف انرژی بیهوده ایست! درود بر مردانی مثل شما دورد بی پایان.موفق باشید.

 7. علیرضا گفت:

  چاکره آقا نیکنام،راضی هستم از اینکه کار آموز باشگاه شهدای کلاک هستم،

 8. سید محمد رصا هاشمی گفت:

  سلام اقای نیکنامی من مایل به تماس با شما هستم خیلی علاقمند به اسب وپرورش ان میباشم امکانات انرا نیز دارم خواهشمنم کمکم کنید

 9. بهار گفت:

  سلام اقای نیکنامی خوشحالم که موفقیت شما را میبینم.من همیشه پیگیر کار شما هستم.باارزوی بهترینها…

دیدگاه شما

تبلیغات
   • رضا فیروزی: 4ماه ازخبر ایجادایجاد نیروگاه4مگاواتی روی سدگلپایگ...
   • فرامرز فرخی: با سلام من تبریک میگم به پدر مرحوم ومادر گرامی سر...
   • رضا فیروزی: بنام خدا ...
   • رضا فیروزی: [میهنم ایـــــــــ ران ...
   • فاطمه: آقا سید مجتبی خواهش میکنم حاجت این بنده حقیر را از...
   • فاطمه: بسم الله الرحمن الرحیم پروردگار عالم به حق جد این...
   • رضا فیروزی: فرضاآقای عزیز شما درست بگید/آیا این اولین نفری بو...
   • مهدی: سلام.لطف کنید گام ب گام توضیح دهید تا ما هم بتوانی...
   • شهروند: معمولا درهمان دقایق اول پس از غرق شدن دراثرنرسیدن ...
   • الهه سلامی: چرا نیرو های غریق نجات در کوچری مستقر نیستند تا در...
   • الهه سلامی: چرا نیرو های غریق نجات در کوچری مستقر نیستند تا در...
   • رضا فیروزی: مرگ وزندگی درسته دست خداست اما اگر نیروهای آتش نش...
   • شهلا(مهناز): السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین علیه السلام و س...
   • رضا فیروزی: بنام خدا ...غیرتمندی زنان ودختران ایرانی مطلب تاز...
   • دماوند: مقاله بسیار عالی و نمونه ای از کثافت کاری های این ...
   • رضا فیروزی: آفرین به مردم فهیم فیلاخص/ایکاش مردم سعید آباد درب...
   • رضا فیروزی: ((بـــــاقدس)) ...
   • : مرگ بر امریکا شعاری که کهنه نخواهد شد ....
   • علی: مرگ بر منافق در منطقه گلپایگان وحومه...
   • : به نام خدا موضوع: الزام دولت به درخواست از گروه...
   • : سلام برادر شهیدم،سلام خداوفرشته ها برشما شهیدان،بر...
   • رضا فیروزی: باتبریک اعیاد شعبانیه خدمت دوستان ن ...
   • رضا فیروزی: آفرین بر این جوانان پیرو ولایت/چه خوب است اون جونی...
   • حمید چمی: اعزام گروه برای کمک به سیل زدگان استان ایلام ،،(رو...
   • الهی: سلام به همشهری عزیزم خدا قوت ساره جان.انشالله درکن...