چاپ خبر

خبرگزاری بیان گلپایگان

ظریف: منطقه ما نیاز به آرامش دارد/ روابط ما با عراق هیچگاه به هیچ شکلی از بین نرفته است/ فواد حسین: باید منطقه و عراق را از تنش‌های بین‌المللی دور و از حاکمیت آن حمایت کنیم

به گزارش خبرگزاری بیان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که امروز در ر‌أس هیأتی به بغداد سفر کرده پس از دیدار و گفت‌وگو با «فؤاد حسین» همتای عراقی در نشست خبری مشترک ضمن ابراز خرسندی از حضور در عراق از مهمان‌نوازی مردم و دولت دوست عراق و دوست و برادر قدیمی‌اش فؤاد حسین قدردانی کرد که با محبت و مهربانی او و هیأت همراه را پذیرفتند.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: روابط ایران و عراق با خون جوانان ما در مقابله با داعش پایدار شده و این روابط هیچگاه به هیچ شکلی از بین نرفته است.

وی افزود: برای ما عراق قوی و پر صلح و آرامش و دارای روابط سازنده و خوب با همه همسایگانش همراه با قدرت و آرامش و ثبات اهمیت دارد.

ظریف عنوان کرد: بسیار خوشحالیم که روابط دو کشور براساس احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی و عدم مداخله در امور داخلی با جدیت پیگیری شده و در کنار هم ایستاده‌ایم و این دشمن مشترک بشریت یعنی تروریسم جوانان ایرانی و عراق با کمک هم شکست داده‌اند.

وزیر خارجه بیان کرد: امکانات اقتصادی دو کشور می‌تواند برای پیشرفت مشترک دو مردم مورد استفاده قرار گیرد. روابط خوبی در حوزه و

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: توافقات دیگری در سفر رئیس جمهور ایران به عراق حاصل شد که این توافقات که به نفع مردم منطقه است چه در حوزه کشتیرانی و چه در حوزه ریلی و همکاری‌های علمی و تبادل گردشگر و زائران دو کشور است.

وی گفت: ضرورت دارد در مورد مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی با یکدیگر گفت‌وگو کنیم. منطقه ما نیاز به آرامش دارد.اقدام تروریستی در به شهادت رساندن شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و خسارت بزرگ برای مقابله با تروریسم بود.

ظریف خاطرنشان کرد: برای ما مهم است که حاکمیت ملی همسایه ما مورد تعدی و تعرض قرار نگیرد.

فواد حسین: عراق به دنبال روابط متوازن با کشورهای همسایه است

«فواد حسین» وزیر خارجه عراق پس از گفت‌وگو با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در مقر وزارت خارجه در بغداد، با او در یک کنفرانس خبری مشترک در جمع خبرنگاران حاضر شد.

فواد حسین در این کنفرانس خبری گفت: با آقای ظریف درباره روابط دوجانبه و مبادلات تجاری و پرونده اقتصادی و تاثیر ان بر روند مقابله با کرونا گفت‌‌وگو کردیم.

وی ادامه داد که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر به زودی به ایران سفر می‌کند.

وی در ادامه تصریح کرد: باید منطقه و عراق را از تنش‌های بین‌المللی دور و از حاکمیت آن حمایت کنیم. عراق به دنبال روابط متوازن با کشورهای همسایه است. ما بر ضرورت حمایت از حاکمیت عراق توافق کردیم و آقای ظریف تاکید کرد که قدرت عراق، قدرتی برای منطقه است.

منبع : العالم

ثبت شده در سایت خبرگزاری بیان گلپایگان
کد خبر : 122082 و در روز دوشنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۷:۵۹
2020 copyright.