امروز : شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸

تاریخ خبر : ۹۸/۰۱/۲۹
کد خبر : 120501
چاپ خبر :

از زد و بندهای «آزاد» تا قتل کارمندی توسط سپرده‌گذاران در کرج

چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری به ریاست قاضی صلواتی در شعبه ۴ دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی دادگاه انقلاب آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری بیان در اسفندماه سال گذشته در شعبه ۴ ویژه دادگاه مفاسد اقتصادی ۲ جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

روز دوشنبه هفته جاری، سومین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد که در جریان رسیدگی به پرونده مذکور امیر حسین آزاد متهم ردیف اول این پرونده به دفاع از خود پرداخت.

بنا به اطلاع قبلی قرار بود در هفته جاری طی ۳ روز متوالی (دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه) ادامه رسیدگی به این پرونده پیگیری شود اما روز گذشته (سه‌شنبه) چهارمین جلسه رسیدگی به این پرونده بعد از حدود ۳ ساعت تأخیر، به دلیل عدم حضور وکلای برخی متهمان برگزار نشد.

به گزارش فارس، چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده مؤسسات اعتباری البرز ایرانیان، آرمان، ولیعصر و فردوسی امروز (چهارشنبه) به ریاست قاضی صلواتی آغاز شد.

این نکته قابل ذکر است که این پرونده ۲۵۳ جلد می‌باشد و ۲۳۰ صفحه کیفرخواست برای آن صادر شده است. اتهام این افراد افساد فی الارض، اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور با علم به مؤثر بودن اقدامات در اخلال،کلاهبرداری مشدد و جعل امضاء، استفاده از سند مجعول، جعل مهر و خیانت در امانت و تحصیل مال از طریق نامشروع است.

متهمان این پرونده امیرحسین آزاد (متهم ردیف اول)، حسن قریانی (متهم ردیف دوم)، مهدی.ب و احسان.ح (متهمان ردیف سوم و چهارم) هستند که امروز دفاعیات خود را عنوان می‌کنند.

سید محمد آقامیری راد در چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده مؤسسات مالی البرز ایرانیان، ولیعصر، آرمان و فردوسی که در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به پرونده اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد در پاسخ به اظهارات جلسه گذشته امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده گفت: متهم در جلسه گذشته عمده دفاعیات خود را بر پایه اقرار و تهمت نسبت به بازپرس، ضابطین و بانک مرکزی قرار داد که مسلماً حق و حقوقی برای این افراد متصور است.

وی در پاسخ به آن بخش از اظهارات متهم ردیف اول مبنی بر صیانت از سپرده‌های شخصی مردم اظهار کرد: منظور از صیانت را متوجه نمی‌شوم؛ شما بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان از تأسیس البرز ایرانیان که بعدها به فردوسی و آرمان تبدیل شد به دست آوردید که از این مبلغ بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان در حساب‌های مختلف بلوکه شد و ۱۵۰ میلیارد تومان نیز تسهیلات دادید و تا الان ۲۰۰ میلیارد تومان از شما اموال کشف شده است، اکنون ۳۰۰ میلیارد تومان باقیمانده کجاست؟ آیا حیف و میل کرده‌اید یا در جایی پنهان کردید؟ بنابراین مقصود از صیانت را در اظهارات متهم متوجه نمی‌شوم.

نماینده دادستان در ادامه با اشاره به بخش دیگری از اظهارات متهم در جلسه قبلی مبنی بر اینکه هیچگونه نفعی از این سپرده‌ها نبرده است، گفت: متهم در زمان تشکیل این مؤسسه در سن ۲۴ سالگی ۲ میلیارد تومان سرمایه داشته و چند سال بعد در سن ۳۰ سالگی فقط ملک پاسداران ۵۰ میلیارد تومان ارزش داشته که به نام همسر متهم و قریانی و همسرش بوده است.

آقامیری در ادامه به ملک زعفرانیه که به نام همسر متهم شده و خودروهای لندرور و بنز او که همگی در پارکینگ خانه همسرش بوده است اشاره کرد و گفت: متهم می‌گوید تمام خریدهایش را با پول‌های شخصی انجام داده؛ اگر شما به غیر از کار به اصطلاح بانکداری، کار دیگری هم داشتید؟ پول سفرهایی که با هواپیمای شخصی انجام می‌دادید از کجا آمده است؟

وی در ادامه به تأکید متهم در جلسه قبلی مبنی بر حفظ آبروی مؤمن اشاره کرد و گفت: آبروی مؤمن خون «حامد کرمی» است که از کارمندان شماست که در کرج توسط سپرده‌گذاران خشمگین به قتل رسید. آبروی مؤمن فردی است که برای تأمین مخارج سرطان همسرش خانه‌اش را فروخت و سپرده کرد تا از طریق سود آن مخارج درمان را تأمین کند اما نه مخارج درمان تأمین شد چون حیف و میل کردید و خانه و سپرده هم از بین رفت.

نماینده دادستان اضافه کرد: آبروی مؤمن آن فردی است که خونش از بین رفت و شما در جواب به همسرشان گفتید مگر من کشته‌ام؟

آقامیری همچنین در واکنش به بخش دیگری از اظهارات امیرحسین آزاد درر جلسه قبلی مبنی بر اینکه مؤسسه‌های او مجوز داشته است، گفت: این مسئله از اساس کذب است، شما با نامه جعلی البرز ایرانیان را ثبت کردید و با نامه جعلی در مؤسسه فردوسی ادغام شدید و از مؤسسه آرمان استفاده کردید بدون اینکه مجوز داشته باشید؛ چگونه می‌گوئید در تمام این موارد از بانک مرکزی و غیره مجوز داشتید، کدام مجوز؟!

نماینده دادستان در پاسخ به اظهارات قبلی متهم مبنی بر اینکه چرا فقط برای تعاونی متعلق به او پرونده تشکیل شده و با مؤسسات دیگر کاری ندارند، گفت: اولاً پرونده تعاونی‌های دیگر نیز در حال رسیدگی است و ثانیاً فرق شما با تعاونی‌های دیگر در این است که شما از نطفه و بطن وجود با نامه‌های جعلی تأسیس شدید. شما با زد و بندهای با مقامات بانک مرکزی این اتفاقات را رقم زدید.

آقا میری در یک مورد به استعلام از پلیس امنیت اشاره کرد و گفت: بارها به پلیس امنیت نسبت به پلمب و مسدودسازی حساب‌های مؤسسات آرمان و فردوسی نامه زده شده بود اما پلیس امنیت اعلام کرد به دلیل نفوذ مقامات رسمی استانی اجازه این مسئله محقق نشده است.

وی گفت: مؤسسه مذکور به مقامات استانی در استان‌های ایلام و کردستان وام‌های کلان و بدون بهره و بدون اخذ ضمانت داده بود.

وی افزود: در زمانی که دستور قضایی به منظور مسدود کردن حساب‌های آزاد صادر شد، قریانی به مدیران شعب دستور داد تا حساب‌های جدیدی افتتاح کنند و پول‌ها به آن حساب ها واریز شوند. مگر این نامه‌ها را ندیدید؟ چرا توجه نکردید؟

وی همچنین به ملک فریدون چراغی اشاره کرد و گفت: شما این ملک را ۱۴ میلیارد تومان خریداری کردید و آقای فریدون چراغی ۲۰ روز بعد از مالک اصلی به قیمت ۵ میلیارد تومان خریداری می‌کند.

نماینده دادستان با طرح این پرسش که بر فرض ادامه داشتن فعالیت این مؤسسات مالی می‌خواستید چه کار کنید؟ گفت: در مدت ۴ الی ۵ سال گذشته که این مؤسسات فعالیت داشتند شما حتی یک کار اقتصادی یا تولیدی نکردید که خدمتی به نظام باشد. تنها کاری که انجام دادید دلالی بوده است. برای اینکه سپرده‌ها را جذب کنید و بتوانید سود پول‌های مردم را بدهید ملکی را که مثلاً ۵ الی ۶ میلیارد تومان قیمت داشت خریداری می‌کردید و یک میلیارد به صاحب ملک می‌دادید مشروط بر اینکه الباقی مبلغ را برای او با سود ۳۰ الی ۴۰ درصد سپرده گذاری کنید و پس از این قضیه ملک خریداری شده را یک میلیارد ارزان‌تر می‌فروختید و ملک‌های دیگری می‌خریدید.

آقا میری در ادامه در واکنش به بخش دیگری از اظهارات متهم مبنی بر اعطای تسهیلات به افراد، گفت: بسیاری از تسهیلاتی که وجود دارد بازپرداخت نشده است، بالغ بر ۸۸ میلیارد تومان از تسهیلات حتی یک قسط پرداخت نکردند.

نماینده دادستان همچنین در خصوص ادعای متهم مبنی بر اینکه بانک مرکزی هیچ نامه‌ای درباره اخلال بودن اقداماتشان نداده بود، گفت: متهم در صورتجلسات تحقیق بیان می‌کند که نامه‌ای از بانک مرکزی واص و آن را به قرییانی نشان می‌دهد و قریانی اعلام می‌کند چون بقیه موسسات همینطور عمل می‌کنند، ما هم ادامه می‌دهیم.

وی همچنین افزود: شما در جلسه گذشته نسبت به بازپرسی گفتید که بازپرس از ضن و نگاه خود اظهارات را نوشته است در حالیکه در این پرونده ۱۵۳ صفحه صورتجلسه وجود دارد و در صفحه ۱۵۲ آقای آزاد قید کرده که «تمام اظهارات خودم را به شرح صفحه ۱۵۲ قبول دارم و نکته دیگری وجود ندارد».

آقا میری همچنین به ارتباط متهم با دستگاه‌های زیرمجموعه و افراد صاحب نفوذ اشاره کرد و گفت: شما در سن ۲۴ سالگی قبل از وارد شدن به این موسسه چه توانایی‌ای داشتید؟ جز اینکه صاحب نفوذ بودید و پدرتان از استانداران قبلی و پدر همسرتان استاندار هست. علت همکاری قریانی با شما چیزی به جز ارتباطات شما و صاحب نفوذ بودنتان نیست.

وی اضافه کرد: متهم در دفاعیات جلسه قبلی بر یک عنوان پافشاری داشت مبنی بر اینکه تا سال ۹۳ عهده‌دار هیچ سمتی نبوده است در حالیکه شما شریک آن مؤسسه بودید و از آن نفع می‌بردید. چگونه می‌گوئید هیچ مسئولیتی نداشتید؟

نماینده دادستان در ادامه به کلاهبرداری بودن اقدام متهم اشاره کرد و گفت: در کلاهبرداری بزرگترین حسن یک کلاهبردار، اعتبار اوست و آقایان از این مؤسسه دارای اعتبار شدند و اقدام به فریب مردم برای جذب سپرده‌ها کردند در حالیکه هیچ مجوزی در این خصوص نداشتند.

آقامیری ادامه داد: اواخر سال ۹۵ و ۹۶ که مؤسسات مالی از جمله مؤسسات متهم نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند سپرده‌گذاران راهی خیابان‌ها شدند و چون این اقدامات هزینه‌ساز بود سران قوا نشستند و با اجازه رهبری پولی از خزانه برداشتند و این مبلغ به سپرده‌گذاران داده شد.

وی گفت: تمام کشور در آن برهه دچار ناامنی و اخلال شده بود و از این مسیر بالغ بر ۳۵ هزار میلیارد تومان جهت ساماندهی و پرداخت به سپرده‌گذاران از بودجه بیت‌المال پرداخت شد، اکنون متهم چگونه می‌گوید من پرداخت کردم؟ چگونه می‌گوید ما شاکی نداریم و تمام سپرده‌گذاران از شکایت خود گذشت کردند؟

نماینده دادستان گفت: جرم شما جنبه عمومی دارد در سال ۹۳ که آزاد و قریانی شراکت خود را قطع می‌کنند اموال را بین خود تقسیم کرده‌اند مگر این اموال برای شما بوده است؟

ادامه دارد….

منبع فارس

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

تبلیغات
  • رضا فیروزی: آفرین به مردم فهیم فیلاخص/ایکاش مردم سعید آباد درب...
  • رضا فیروزی: ((بـــــاقدس)) ...
  • : مرگ بر امریکا شعاری که کهنه نخواهد شد ....
  • علی: مرگ بر منافق در منطقه گلپایگان وحومه...
  • : به نام خدا موضوع: الزام دولت به درخواست از گروه...
  • : سلام برادر شهیدم،سلام خداوفرشته ها برشما شهیدان،بر...
  • رضا فیروزی: باتبریک اعیاد شعبانیه خدمت دوستان ن ...
  • رضا فیروزی: آفرین بر این جوانان پیرو ولایت/چه خوب است اون جونی...
  • حمید چمی: اعزام گروه برای کمک به سیل زدگان استان ایلام ،،(رو...
  • الهی: سلام به همشهری عزیزم خدا قوت ساره جان.انشالله درکن...
  • سعیده: با عرض سلام علاقه زیادی ب گلیم بافی دارم. اما برا...
  • رضا فیروزی: ضمن تبریک مجدددهه فجر/حضور درمراسم راهپیمایی 3پیام...
  • بهار: سلام اقای نیکنامی خوشحالم که موفقیت شما را میبینم....
  • محمد رضا: سلام من محمدرضا هستم از دوستان صمیمی همشهری وهمکا...
  • رضا فیروزی: با تبریک دههفجر ...
  • زهرا: خیلی عالی...
  • امین جابری: سلام وخسته نباشید خدمت مربیای زحمتکش گلپایگان ممنو...
  • احد: فتبارک آ... احسن آل خانقین آفرین برندگان هوشمندخدا...
  • رضا فیروزی: جناب مرادی برای رفتن به اداره ارشاد 4تاراه است 1/...
  • سید محمد رصا هاشمی: سلام اقای نیکنامی من مایل به تماس با شما هستم خیلی...
  • رضا فیروزی: بعنوان یک کمتوان شدیداً به این حرکت بیان اعتراض دا...
  • مبینا سهرابی: سلام ممنون من اشنا خانواده شهید هستم وسعید ابادی ا...
  • رضا فیروزی: آقاجان بنظرم فراگیر ومد شده(وقتی نمی تونن جواب بدن...
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...