امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۸

تاریخ خبر : ۹۷/۰۷/۱۸
کد خبر : 118289
چاپ خبر :

شیاری: زور والیبال ایران به تیم‌های بزرگ نمی‌رسد/ تیم ملی تا ۱۵ سال آینده چیزی برای ارائه ندارد

ملی پوش پیشین والیبال ایران گفت: فدراسیون والیبال به احتمال زیاد، عذر کولاکوویچ را می‌خواهد چون اگر او اخراج نشود، دلیلی برای توجیه نتایج تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان وجود ندارد.

به گزارش خبرگزاری بیان مرتضی شیاری، ملی پوش پیشین والیبال ایران در حال حاضر یکی از مربیان تیم ملی والیبال آمریکاست که در کنار جان اسپراو از حدود ۵ ماه قبل، بازیکنان تیم ملی آمریکا را برای حضور در لیگ ملت‌‌های والیبال و مسابقات قهرمانی جهان آماده کرد. او دلیل عدم حضورش در کنار تیم ملی آمریکا در تابستان گذشته را برخی مشکلات شخصی و داشتن قرارداد با ۳ باشگاه در ایالت کالیفرنیا عنوان کرد.

مرتضی شیاریروند رشد والیبال ایران را در نزولی دانست و اظهار داشت: بعد از رفتن ولاسکو که خیلی‌ها خیلی موافق آن بودند، روند نزولی والیبال ایران آغاز شد. در زمان ولاسکو، همه از این مربی صحبت می‌کردند که به مزاج خیلی‌ها خوش نمی‌آمد. بعد از رفتن ولاسکو هم گفتند که او دیکتاتور بوده و همه کارها را ما کردیم. در حالی که ولاسکو علاوه بر مسائل فنی به بازیکنان ایرانی، شخصیت داد. مربیان بعد از ولاسکو، اختیارات او را نداشتند و باند بازی در تیم به وجود آمد.

شیاری در مورد عملکرد ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۸ اظهار داشت: تیم ملی در مرحله نخست تیم‌های بلغارستان، فنلاند، کوبا و پورتوریکو را شکست داد که به غیر از بلغارستان، بقیه چندان قدرتمند نبودند. بلغارستان در بازی نخست خود ۳۴ امتیاز از خطای سرویس به تیم ایران تقدیم کرد و در واقع آنها خودشان به ایران باختند. بلغارها در بازی دوم اما جبران کردند و با سرویس توانستند ایران را شکست دهند.

او ادامه داد: تیم ایران به خوبی توسط سایر تیم‌ها آنالیز شده و همه تاکتیک‌های آن خنثی شده است. معروف و موسوی نیز بازیکنان شناخته شده و پا به سن گذاشته تیم ملی هستند که البته شانس با تیم ملی یار بوده که آنها در چند سال گذشته، مصدوم نشده‌اند! متاسفانه در چند سال اخیر، یک پاسور دوم خوب به والیبال ایران معرفی نشده است. فرهاد سال افزون و محمد وادی نیز اگر ۶ سال پیش وقتی که جوان‌تر بودند به تیم ملی اضافه می‌شدند، مفیدتر بودند. آنها به درد آینده تیم ملی نمی‌خوردند.

ملی پوش پیشین ایران تصریح کرد: تیم اصلی والیبال ایران به بازی‌های آسیایی رفت و قهرمان شد تا هم ویترین والیبال برای مدیران حفظ شود و هم جبران نتایج ضعیف تیم ملی در لیگ ملت‌های والیبال شده باشد. کولاکوویچ (سرمربی تیم ملی ایران) نیز اصلاً مقصر نیست. سطح دانش و کارآیی او مشخص است و مقصر کسانی هستند که او را به خدمت گرفتند. زور والیبال ایران به تیم‌های بزرگ نمی‌رسد. والیبال آسیا نیز امروزه در جهان، مطرح نیست و مقایسه والیبال ایران با تیم‌های آسیایی، درست نیست ولی وقتی تیم ملی اصلی راهی بازی‌های آسیایی شد، یعنی این تیم در حد آسیاست.

مربی تیم ملی والیبال آمریکا در ادامه گفت: داورزنی از ویترینی که برای والیبال ساخته بود به مقام معاونت وزارت ورزش رسید ولی تیم ملی تا ۱۵ سال آینده چیزی برای ارائه ندارد. به نظر من به جای مربی خارجی باید یک برنامه ریز خارجی استخدام شود تا یک برنامه ۱۰ ساله برای والیبال ایران تنظیم کند. آیا کسی با دانش‌تر از ولاسکو به ایران خواهد آمد؟ بازیکنان ما تا حد زیادی علم روز جهان را دارند و حتی کولاکوویچ هم چیزی به آنها اضافه نکرده است.

شیاری درباره بازیکنان جوان تیم ملی اظهار داشت: بازیکنان جوانی مثل شریفی، توخته و کاظمی به تیم ملی اضافه شده‌اند. همه آنها بازیکنان خوبی هستند ولی بازیکنی مثل شریفی، چند بار می‌تواند از روی دفاعی ۲۱۰ سانتیمتری اسپک بزند؟ آنالیزورهای حریف به راحتی مسیر اسپک‌های او را شناسایی می‌کنند. آنها برای مسابقاتی در سطح آسیا، بهترین گزینه هستند.

او ادامه داد: در کنار جوانان هم بازیکنانی مثل علی شفیعی، سعید معروف و جواد معنوی‌نژاد حضور دارند. همه می‌دانند که معروف، پاسور بی‌نظیری است ولی در دفاع روی تور نمی‌توان روی او حساب کرد. تیم ملی پاسوری می‌خواهد که از هر نظر کامل باشد. جواد در دریافت کمی ضعف دارد و در عوض در اسپک عالی است. من به او توصیه کردم که به جای دریافت کننده در پست قطر پاسور بازی کند تا از توانایی خود در اسپک، بهترین استفاده را ببرد.

شیاری در ادامه صحبت‌های خود گفت: سطح دانش والیبال ایران در مقاطعی از آمریکا نیز بالاتر است ولی نوع تمرینات تیم ملی والیبال آمریکا در جهان، منحصر به فرد است. تمرینات تیم ملی والیبال آمریکا هر روز از ساعت ۷:۳۰ صبح آغاز شده و ۵ ساعت طول می‌کشد. هر جلسه شامل تمرینات اختصاصی، تمرین تیمی و توپی، تمرین انفرادی و در پایان، کار با وزنه است. ۳ مربی بدنساز در مرحله پایانی بر حرکات ملی پوشان آمریکا نظارت دارند. نوع تمرین آنها با کل دنیا متفاوت است. حتی بازیکنان برخی اوقات از من می‌خواستند تا از جان اسپراو بخواهم تمرینات را سبک‌تر کند. من نیز به مربیان تیم آمریکا گفتم که وزنه زدن بعد از کار سنگین توپی، غلط است ولی آنها به روش تمرینی خود اعتقاد دارند و می‌گویند که بازیکنان در ادامه روز می‌توانند از نظر بدنی و روحی ریکاوری شوند.

بازیکن پیشین تیم ملی در مورد ادامه همکاری کولاکوویچ با تیم ملی ایران گفت: فدراسیون والیبال به احتمال زیاد، عذر این مربی را می‌خواهد چون اگر او اخراج نشود، دلیلی برای توجیه نتایج تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان وجود ندارد. جایگاه والیبال ایران بالاتر از مقام نهمی یا دهمی جهان نیست. برای المپیک ۲۰۲۰ هم بازیکنان محوری ایران مثل معروف و موسوی دچار افت خواهند شد.

وی ادامه داد: هر مربی بزرگ برای انتخاب تیم به پتانسیل آن تیم توجه می‌کند. آنتیگا هم به همین دلیل و به خاطر اینکه با تیم ملی کانادا نتیجه نگرفت از این تیم جدا شد. هیچ مربی بزرگی به ایران نخواهد آمد. دستمزدهای بالای آنها نیز باعث می‌شود تا فدراسیون به سراغشان نرود. بازیکنان تیم ملی ایران نیز در شرایطی هستند که خط هر مربی‌ای را نمی‌خوانند. همه شما جان اسپراو را به عنوان یک مربی باشخصیت و آرام می‌شناسید در حالی که هیچ بازیکنی در تیم ملی آمریکا جرأت انجام کوچک‌ترین خطایی را ندارد. من به یاد دارم که در یکی از دریافت کننده‌های اصلی تیم ملی آمریکا در لیگ ملت‌ها، بی انضباطی کوچکی کرد و اسپراو دیگر به او اجازه تمرین نداد.

منبع: تسنیم

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

تبلیغات
  • : سلام برادر شهیدم،سلام خداوفرشته ها برشما شهیدان،بر...
  • رضا فیروزی: باتبریک اعیاد شعبانیه خدمت دوستان ن ...
  • رضا فیروزی: آفرین بر این جوانان پیرو ولایت/چه خوب است اون جونی...
  • حمید چمی: اعزام گروه برای کمک به سیل زدگان استان ایلام ،،(رو...
  • الهی: سلام به همشهری عزیزم خدا قوت ساره جان.انشالله درکن...
  • سعیده: با عرض سلام علاقه زیادی ب گلیم بافی دارم. اما برا...
  • رضا فیروزی: ضمن تبریک مجدددهه فجر/حضور درمراسم راهپیمایی 3پیام...
  • بهار: سلام اقای نیکنامی خوشحالم که موفقیت شما را میبینم....
  • محمد رضا: سلام من محمدرضا هستم از دوستان صمیمی همشهری وهمکا...
  • رضا فیروزی: با تبریک دههفجر ...
  • زهرا: خیلی عالی...
  • امین جابری: سلام وخسته نباشید خدمت مربیای زحمتکش گلپایگان ممنو...
  • احد: فتبارک آ... احسن آل خانقین آفرین برندگان هوشمندخدا...
  • رضا فیروزی: جناب مرادی برای رفتن به اداره ارشاد 4تاراه است 1/...
  • سید محمد رصا هاشمی: سلام اقای نیکنامی من مایل به تماس با شما هستم خیلی...
  • رضا فیروزی: بعنوان یک کمتوان شدیداً به این حرکت بیان اعتراض دا...
  • مبینا سهرابی: سلام ممنون من اشنا خانواده شهید هستم وسعید ابادی ا...
  • رضا فیروزی: آقاجان بنظرم فراگیر ومد شده(وقتی نمی تونن جواب بدن...
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...
  • رضا فیروزی: 3ماه وشایدهم بیشتر است که از جشنواره کباب میگذرد و...
  • محمدحسين مومني: خداقوت برادر،دست مريزاد بسيجي...
  • رحمان محمدی اصل: از قوه محترم قضائیه بخاطر محاکمه علنی برخی از متهم...
  • parsa: از ایشان انتظاری بیش از این نبود...
  • رضا فیروزی: بنده درپی نفدشخصیت هنری مرحوم اخوان نیستم امااین ...