امروز : دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷

تاریخ خبر : ۹۶/۱۱/۲۱
کد خبر : 110895
چاپ خبر :

سیدعمارحکیم: طرح ولایت فقیه یک نظریه اسلامی همه‌جانبه است/ امام خامنه‌ای فهم عمیقی از عراق دارند

رئیس جریان حکمت ملی با اشاره به سال‌های تبعید امام خمینی(ره) در عراق و حضور مقام معظم رهبری در این کشور گفت: امام خامنه‌ای فهم عمیقی از قضایای عراق دارند.

به گزارش خبرگزاری بیان؛ “سید عمار حکیم” رئیس تحالف ملی شیعیان عراق و رئیس جریان حکمت ملی در مراسم جشن پیروزی انقلاب اسلامی که جمعه‌شب با حضور “ایرج مسجدی” سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق و خانواده‌های ایرانی مقیم بغداد به‌همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، در سخنانی به بیان ابعاد مختلف شخصیت امام خمینی(ره) و نیز رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و ویژگی‌های منحصر به فرد انقلاب اسلامی ایران پرداخت.

حکیم با بیان اینکه بحث درباره انقلاب اسلامی ایران با نام و شخصیت امام(ره) گره خورده است، اظهار داشت: بدون بررسی شخصیت امام(ره)، انقلاب اسلامی را نمی‌توان شناخت، به همین دلیل این انقلاب در سراسر جهان با نام امام خمینی(ره) شناخته می‌شود.

وی در ادامه به بیان شاخصه‌های بارز شخصیت امام(ره) پرداخت و از معنویت و ارتباط با خدا، حکمت و ژرف‌نگری، فقاهت، واقع‌نگری، صراحت و شجاعت به‌عنوان برخی از این ویژگی‌ها نام برد و تأکید کرد: این ویژگی‌ها موجب شد در مراحل حساس تصمیم‌گیری‌های شجاعانه ایشان، تغییری در رویکرد انقلاب صورت گیرد.

رئیس جریان حکمت ملی عراق ادامه داد: امام(ره) دیدگاه روشنی برای اداره حکومت داشت و طرح ولایت فقیه یک نظریه اسلامی همه‌جانبه است که توسط ایشان مطرح شد و به‌اجرا در آمد.

حکیم با اشاره به مردمی بودن امام خمینی عنوان کرد: امام(ره) هیچ‌گاه رابطه خود را با مردم قطع نکرد و در مناسبت‌های مختلف باوجود کهولت سن اصرار داشتند که مستقیم با مردم سخن بگویند.

وی افزود: استکبارستیزی از دیگر ویژگی‌های ایشان بود و با این منش در برابر استکبار جهانی ایستادند، مقاومت کردند و از آنها نترسیدند و این امر موجب شد تا این فرهنگ جدید بین ملت‌های جهان نهادینه شود.

رئیس تحالف ملی شیعیان عراق از اهتمام ویژه به مسائل جهان اسلام از جمله مسئله فلسطین و عراق و دیگر قضایای ملت‌های مظلوم جهان به‌عنوان دیگر شاخصه‌های امام(ره) نام برد و تصریح کرد: امام خمینی(ره) معتدل و میانه‌رو بودند و فهم و درک ایشان از مبانی اسلامی مبتنی بر اعتدال بود و اعتدال همواره در فتاوا و مواضع ایشان دیده می‌شد و این اعتدال را از مکتب اهل بیت(ع) آموخته بودند. ایشان با اعتدال بین مدنیت و دین پیوند برقرار کردند و بر هر دو اعتقاد داشتند.

حکیم با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی از شخصیت امام(ره) متأثر شده است، گفت: انقلاب ایران یک انقلاب اسلامی است و مبنای اسلامی در آن نقش اساسی دارد و در عین حال یک انقلاب مردمی و فراگیر است. این یک انقلاب مسالمت‌آمیز بود. در همان موقع برخی از شخصیت‌های مخلص انقلاب نظر به کار مسلحانه داشتند، اما امام(ره) اصرار بر مسالمت‌آمیز بودن انقلاب داشتند.

وی در ادامه تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران با دیدگاه حکومتی جدید مبتنی بر نظریه ولایت فقیه توانسته است موفقیت‌های بزرگی در عرصه‌های مختلف کسب کند. انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب فراگیر بود و توانسته است که در جنبه‌های معنوی فرهنگ‌سازی کند و در عین حال نیز در ابعاد مادی پیشرفت‌های چشمگیری داشته باشد.

رئیس جریان حکمت ملی عراق با تأکید بر اینکه اگر انقلاب اسلامی ایران نبود مسئله فلسطین به فراموشی سپرده می‌شد، عنوان کرد: انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب آرمانی بود که توانست یک فرهنگ جدید را نهادینه کند به‌نحوی که نه‌تنها مسئول خود بلکه مسئول هر مظلوم در جهان باشد و قضیه فلسطین از مصادیق آن است.

حکیم با اشاره به ایستادگی ایران مقابل تصمیم رئیس جمهور آمریکا برای انتقال سفارت این کشور به بیت المقدس، اظهار داشت: این ایران و دوستان انقلاب اسلامی ایران هستند که در برابر این تصمیم ایستادگی کردند، دیگران در همان آغاز چند تا بیانیه دادند و بعد کل قضیه را به فراموشی سپردند.

وی با تأکید بر نقش رهبری بعد از رحلت امام خمینی(ره) تصریح کرد:  بعد از رحلت امام(ره) اگر ایران اسلامی با یک رهبری ویژه با شاخصه‌های استثنایی روبه‌رو نمی‌شد حتماً این انقلاب تضعیف می‌شد، ولی حضور شخصیت فرزانه‌ای مانند آیت الله خامنه‌ای توانست تمام شاخصه‌های انقلاب اسلامی ایران را حفظ و تجدید کند.

رئیس تحالف ملی شیعیان عراق ادامه داد: امام خامنه‌ای توانستند علاوه بر حراست از آرمان‌های امام(ره) با توجه به شرایط داخلی و خارجی، انقلاب اسلامی را به‌روز کنند.

حکیم با اشاره به چالش‌هایی که انقلاب ایران در این سال‌ها با آن روبه‌رو بوده است، گفت: انقلاب اسلامی همواره با چالش‌های فشارها و محاصره‌های خارجی مواجه بوده و همواره این محاصره‌ها به‌شکل‌های مختلف بوده است، ولی با حمایت مردم ایران از انقلاب، جمهوری اسلامی ایران توانسته که این تهدیدات را به فرصت تبدیل کند.

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی ایران بعد از ۳۹ سال و با گذشت چند نسل همچنان روحیه انقلابی خود را حفظ کرده و این یکی از دستاوردهای مقام معظم رهبری و از جمله ویژگی‌های این نظام است.

رئیس جریان حکمت ملی عراق با اشاره به روابط ایران و عراق اظهار داشت: رابطه امام و رهبری با عراق رابطه‌ای ویژه است و ما نداریم کشوری که رهبرانش همانند جمهوری اسلامی ایران در عراق زندگی کرده و از نزدیک برخورد طولانی با مسائل آن داشته باشند.

حکیم با اشاره به سال‌های تبعید امام خمینی(ره) در عراق و حضور مقام معظم رهبری در این کشور تأکید کرد: امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای فهم عمیقی از قضایای عراق دارند.

وی تصریح کرد: چالش امنیتی در عراق بر ایران هم تأثیر می‌گذارد و مشکل برای ایران، مشکل برای عراق بوده و سرنوشت این دو کشور به هم گره خورده است.

رئیس تحالف ملی شیعیان عراق ادامه داد: در طول ۱۴ سال گذشته همواره ایران مهمترین، قوی‌ترین و جدی‌ترین حامی عراق در صحنه‌های سیاسی و امنیتی و جنگ با داعش بوده و در مرحله آبادانی و فضای جدیدی که در عراق ایجاد شده، جمهوری اسلامی ایران هم باید حضور داشته باشد.

حکیم تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران متعلق به همه ملت‌های مسلمان و جهان است. همه به این انقلاب اسلامی مفتخریم و این انقلاب تنها مخصوص ملت ایران نیست بلکه متعلق به همه مستضعفان جهان و ملت‌های مسلمان است.

وی در پایان تصریح کرد: منظور از صدور انقلاب اسلامی ایران آرمان‌سازی، فرهنگ‌سازی و ایجاد فضا برای این آرمانها است. ملت‌های دیگر جهان وقتی این آرمان‌ها را می‌بینند، به آن دلبسته می‌شوند و این امر هرگز به‌معنی دخالت در امور دیگر کشورها نیست.

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

تبلیغات
  • زهرا: خیلی عالی...
  • امین جابری: سلام وخسته نباشید خدمت مربیای زحمتکش گلپایگان ممنو...
  • احد: فتبارک آ... احسن آل خانقین آفرین برندگان هوشمندخدا...
  • رضا فیروزی: جناب مرادی برای رفتن به اداره ارشاد 4تاراه است 1/...
  • سید محمد رصا هاشمی: سلام اقای نیکنامی من مایل به تماس با شما هستم خیلی...
  • رضا فیروزی: بعنوان یک کمتوان شدیداً به این حرکت بیان اعتراض دا...
  • مبینا سهرابی: سلام ممنون من اشنا خانواده شهید هستم وسعید ابادی ا...
  • رضا فیروزی: آقاجان بنظرم فراگیر ومد شده(وقتی نمی تونن جواب بدن...
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...
  • رضا فیروزی: 3ماه وشایدهم بیشتر است که از جشنواره کباب میگذرد و...
  • محمدحسين مومني: خداقوت برادر،دست مريزاد بسيجي...
  • رحمان محمدی اصل: از قوه محترم قضائیه بخاطر محاکمه علنی برخی از متهم...
  • parsa: از ایشان انتظاری بیش از این نبود...
  • رضا فیروزی: بنده درپی نفدشخصیت هنری مرحوم اخوان نیستم امااین ...
  • بنده سراپا تقصیر خدا: "اللهم عجل لولیک الفرج" حضرت امام خمینی(س-ره) فرم...
  • رضا فیروزی: ضمن تشکرازبیان بخاطرآگاه کردن انسانهای واقعی ...
  • رضا فیروزی: بختیار راست میگه!!!!!!!!چرا نمیزاریدسر مردموشیره ب...
  • امجدی: امروز جای مرجع بزرگ و فقیه صمدانی مرحوم آیت الله ا...
  • ستاره بخشنده: سلام . اون همه هزینه ای که از مردم و از کبابی ها ...
  • رضا فیروزی: سلام وباتشکر از امام جمعه اگاه وفهیم(الهی100هزار م...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره هیچ فایده ای برای شهرندار...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره (جشنواره کباب)هیچ فایده ا...
  • رضا فیروزی: جناب بختیارنماینده محترم!!!!!!!!!!! پیمان نامه(...
  • زهرا: سلام بر شما پدرمهربان :این شعر زیبا برای دل من نوش...