امروز : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷

تاریخ خبر : ۹۶/۱۰/۱۸
کد خبر : 109466
چاپ خبر :

وزیر دفاع: آمریکا دست از تحریک همسایگان ایران بردارد

وزیر دفاع می‌گوید: آمریکا می‌بایست دست از تحریک همسایگان ایران و ایجاد ایران هراسی بردارد.

به گزارش خبرگزاری بیان؛  امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در همایش کنفرانس امنیتی تهران با بیان اینکه محیط منطقه غرب آسیا محیط پیچیده و پرآشوبی شده است، اظهار داشت:  این پیچدگی عمدتاً ناشی از تعدد بازیگران به ویژه مداخله بازیگران فرامنطقه­ای و ایجاد رقابت بدون دوراندیشی راهبردی است.

 • بیشتر بخوانید
 1. وزیر دفاع: آمریکا دنبال بی‌ثباتی منطقه است
 2. واکنش فرمانده ارتش به حمایت ترامپ از اغتشاشگران

وی با بیان اینکه رقابتی که تصنعی و عامدانه در حال هدایت از فضای رقابتی به فضای تنازع است، افزود: این سیر تغییر،  با یک پیشران تسریع و هدایت می­شود و آن هم حضور و دخالت بیگانگان و نیروهای فرامنطقه ای است.

وزیر دفاع با بیان اینکه اگرچه وابستگی فزاینده، بی اعتمادی، ناآگاهی و فریب خوردگی برخی از دولت­ها در شکل­‌گیری این شناخت و منطق بدون تاثیر نبوده است، تصریح کرد: از منظر ما مشکل اصلی منطقه تروریسم و اختلافات درونی است که ریشه در استعمار، مداخله­های استکباری قدرت­های فرامنطقه‌­ای و اشغال­گر دارد که مصداق بارز آن اشغال هفت ده‌ه­ای سرزمین فلسطینی‌­هاست که همچنان با سرکوب وحشیانه تحت حمایت آمریکا و برخی دیگر از قدرت­ها ادامه دارد.

امیر حاتمی با بیان اینکه این دخالت­‌ها با هدف نهادینه کردن وابستگی کشورهای منطقه برای حضور بیشتر و غارت منابع آنها بوده است، تاکید کرد: گروه های تروریستی که ابتدا برای کمک به مقابله با قدرت هایی نظیر شوروی سابق به عنوان محصول و نسخه برآورد راهبردی آمریکایی‌­ها ایجاد شده بودند، امروز با نسل‌­های جدید آن یعنی القاعده، جبهه النصره و داعش ظهور کردند و در آینده نیز با نام ها و نشان­های جدید بروز خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ریشه این گروه‌­ها در خرده هویت‌­های هم­ستیز است که با فتنه قدرت­های استعماری ایجاد شده­اند، خاطرنشان کرد: نظم سایکس پیکو، یک نظم منبعث از ذهنیت غربی، مادی، فرصت طلبانه، منفعت محور و استعماری بود که بر منطقه تحمیل شد و منطقه طی یک سده با همین مرزها و با تمام هزینه­‌هایی که پرداخت کرده است، به یک نظم جغرافیایی رسید و نظم مد نظر آمریکایی نسخه شده برای منطقه، رسم الخط ناشیانه، عقب افتاده، قلدر مئآبانه و تک قطبی با محوریت آمریکا است که بار دیگر هزینه­‌های بیشتری را می تواند بر منطقه تحمیل کند.

وزیر دفاع با بیان اینکه واقعیت آن است که رنج مردم منطقه، محصول این تفکرات و ارزیابی های اشتباه، خودبرتربینانه و خودخواهانه استعماری و استکباری است، گفت: معتقدیم قدرت­‌های غربی که در منطقه ایفای نقش می­کنند، واقعیت‌­ها و تغییرات جدید در منطقه را به­ خوبی درک نمی‌­کنند و همچنان بر اشتباهات گذشته خود پافشاری دارند.

وی با بیان اینکه نگاه مادی آنها به دنیا موجب می­شود با ترجیح منافع خود، نتوانند با درک شرایط و واقعیت­ها تصمیم درستی بگیرند و همچنان وجود ناامنی در منطقه را تامین کننده منافع خود تلقی کنند، افزود: این قدرت­‌ها و برخی کشورهای منطقه با قالب های تحلیلی و روش ها و الگوهای ذهنی قدیمی خود به منطقه نگاه می­کنند و راه حل ارایه می­دهند، واقعیت­های جدیدی در منطقه جریان دارد که از مهم ترین واقعیت­‌ها، آن است که نه قدرت های غربی و نه آمریکا آن قدرت قدیمی را دارند و نه ملت ها و کشورهای منطقه آن مردم گذشته‌­اند.

وی با بیان اینکه در دوران پوست اندازی راهبردی در منطقه هستیم، تصریح کردک دوران معادلات امنیتی جنگ سرد و شبه جنگ سرد به اتمام رسیده و ملت­ های منطقه به هویت و توانایی خود به خوبی آگاهی یافته اند و با اطمینان از آینده مطلوب خود سخن می گویند.

امیر حاتمی با بیان اینکه نظام بین الملل امکان، ظرفیت و تحمل هژمونی و تک صدایی شدن و خودخواهی را ندارد، تصریح کرد: هرگونه تلاش برای تک محور شدن و جهان را براساس خواسته‌­ها و ارزش­‌های خود تقسیم کردن بی فایده است.

وی تاکید چندین باره آمریکایی ها در سند راهبرد امنیت ملی جدید، بر موضوع رهبری جهان وتاکید بر استیلا و هژمونی جهانی، موید پافشاری بر رفتارها و اشتباهات گذشته دانست و گفت: ما امیدواری به اصلاح تحلیل، ارزیابی و برآورد و در نتیجه تغییر رفتار آنان در منطقه نداریم.

وی با بیان اینکه همکاری ایران با کشورهای جهان در موضوع برجام، حسن نیت جمهوری اسلامی ایران را به جهان نشان داد، افزود: آمریکایی ها نشان دادند اصلاح پذیر و قابل اعتماد نیستند و هنوز در قالب‌­ها و فرمول های محاسباتی گذشته شان فرو مانده­اند و متاسفانه این عقب ماندگی توسط آنها و برخی کشورهای غربی و منطقه‌­ای که متحدین و شرکای آمریکا به‌­شمار می‌­روند، درک نمی­‌شود.

وزیر دفاع با بیان اینکه همه ملت­ ها و کشورهای منطقه، خاطره وحشتناک و تلخی از ایده های آمریکایی­‌ها برای حل مسایل به تعبیر خودشان رهبری و مدیریت جهان دارند، خاطرنشان کرد: حمایت از حکومت های دست نشانده غیردموکراتیک، اشغال­گری و حمایت از اشغال­گران، تزریق و تعمیق خشونت، جنگ و بی ثبات سازی و دخالت در امور کشورها و منطقه، فروش بی رویه سلاح، تلاش برای تجزیه و حمایت از کودتا، نمونه های روشنی از محصول و خروجی های پروژه های فکری و مدیریتی آنها برای مردم مظلوم منطقه ما بوده است.

امیر حاتمی با بیان اینکه آمریکایی ها نشان دادند برای مدیریت جهان و منطقه مهم ما، ناکارآمد هستند، اضافه کرد: آمریکایی ها نه می توانند و نه می­خواهند نسبت به اعمال و رفتارشان پاسخگو باشند و هنوز پاسخ جنایت‌هایشان را در فلسطین اشغالی، افغانستان و عراق و ایجاد گروه های تروریستی نداده‌اند.

وی با بیان اینکه جامعه جهانی منتظر پاسخ آنهاست، گفت: پاسخی که آنها برای این ناکارآمدی و بی مسئولیتی و عدم پاسخ­گویی دارند، متهم کردن دیگر کشورها، فرافکنی و ایران­ هراسی است که عذری بدتر از گناه است.

وزیر دفاع با بیان اینکه به خوبی درک می‌­کنیم که غرب به ویژه آمریکا چرا به دنبال ایران هراسی است، اظهار داشت: این روایت، یک روایت کاملا آمریکایی است که برای رونق اقتصاد آمریکا، ایجاد جنگ اجتناب ناپذیر است؛ لذا دائمی کردن بحران و جنگ برای فروش اسلحه ضروری است.

وی با بیان اینکه آنها با ایجاد و دائمی کردن بحران های ساختگی و تصنعی در منطقه ما،  به دنبال جذب کنشگران غافل منطقه هستند، ادامه داد: فروش بی رویه سلاح به کشورهای فاقد صلاحیت، مرتجع، دیکتاتور و غیر مردم سالار و تحریک شهوت سیری ناپذیر خرید انواع سلاح، تبدیل منطقه به انبار بزرگ باروت، پیچییده کردن معادله امنیت در منطقه، تبلیغ شعار “اول آمریکا” و ترجیح اقتصاد آمریکا به امنیت ملت ها و کشورها، سکوت و بی تفاوتی در برابر جنایات در یمن و حمایت از آن، همگی نشان دهنده بی مسئولیتی و بی اخلاقی برخی قدرت­های بزرگ که اتفاقاً عضو دائم شورای امنیت هم هستند؛ می­‌باشد.

امیر حاتمی با بیان اینکه آمریکا خودخواهانه منافع خود را به مصالح جهان ترجیح می دهد، گفت: این کشور فاقد صلاحیت برای رهبری و مدیریت جهان است.

وزیر دفاع با بیان اینکه معتقدیم آمریکایی ها متوهمانه، فهم دقیق و درستی از تحولات، شرایط، آمال و دردهای عمیق منطقه ندارند، ادامه داد: ما آنها را مسئول اصلی فجایع منطقه می­دانیم و با این درک از رفتار آمریکا، خود را متعهد به دفاع فعال و بازدارنده از خودمان و کشورها و ملت های مظلوم منطقه می دانیم.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک دولت مسئولیت پذیر و خیرخواه، خود را نسبت به سرنوشت ملت­های منطقه و نگرانی های آنان مسئول می داند، گفت: کمک، همراهی و حمایت از ملت، دولت و ارتش عراق و سوریه در از بین بردن تروریسم دست پرورده آمریکا یعنی داعش جنایتکار، از جمله مصداق های مهم و آشکار این مسئولیت پذیری جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

امیر حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای برقراری صلح در جهان و منطقه به کار بسته و خواهد بست، اضافه کرد:  معتقدم موضوع‌های منطقه ای با ظرفیت بالای کشورهای اسلامی به ویژه کشورهای متنفذ منطقه قابل حل و فصل است.

وی با بیان اینکه ما با اتکاء به توان درونی و قدرت ملی خود، نگرانی از تهدیدهای آمریکایی­‌ها نداریم، افزود: آنها هزینه زیادی را بر مردم منطقه به­ ویژه مردم ایران در طول بیش از هفت دهه گذشته تحمیل کرده­اند و می­بایست در برابر تاریخ و وجدان بشری پاسخگو باشند.

امیر حاتمی با بیان اینکه به آمریکا توصیه می­‌کنیم که دست از نقش مخرب، غیرسازنده، تحریک دوستان و همسایگان ایران و ترویج ایران هراسی بردارد، تاکید کرد: ما به عنوان یک کشور مسئولیت پذیر، نگرانی های احتمالی کشورهای همسایه و جهان را درک می‌­کنیم؛ زیرا که این نگرانی­‌ها را شبکه‌­های رسانه­‌ای تحت نفوذ استکبار ساخته اند. بر همین اساس و با درک این واقعیت، همیشه تلاش کرده ایم برنامه های مان را برای آنان شفاف کنیم و بسیاری از آنها، امروز با این توضیحات ما متقاعد شده­اند.

وی با بیان اینکه معتقدیم برنامه های دفاعی ایران برای صلح و امنیت منطقه و کشورهای همسایه است، گفت: توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران که توان موشکی بازدارنده، یکی از اجزای آن است، هیچ تهدیدی برای دوستان، همسایگان و حتی سایرین نیست و صرفاً جهت مقابله با تهدیدات مشخص برنامه ریزی  شده و محدودیت برد و ارتقاء دقت آنها بر همین مبناست.

وی با بیان اینکه نظم این منطقه، براساس الگوهای بومی منطقه ای برخاسته از نگرانی­ها و ملاحظات و منافع کشورهای منطقه قابل تامین است، گفت: حضور بیگانگان به جز بی ثبات سازی منطقه، عایدی دیگر برای منطقه نداشته است.

امیر حاتمی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران،  لنگر ثبات کشتی آشفته منطقه است، گفت: به تفاوت­ها و نگرش­های مختلف کشورهای منطقه احترام می­گذاریم و آن را در این محیط جغرافیایی متنوع و پیچیده، طبیعی می دانیم.

وزیر دفاع با بیان اینکه از نظر ما امنیت سازی به روش آمریکایی‌­ها و بر محوریت استعمار و استکبار،  نه تنها منطقه را به ثبات نرسانده است،  بلکه با نادیده گرفتن نقش کشورهای مهم منطقه، این ناامنی را به صورت فزاینده ای افزون کرده است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با خویشتنداری راهبردی، اجازه تبدیل شدن رقابت به تنازع را نداده و این صبر از منظر جمهوری اسلامی ایران، دارای پیام مهمی برای کشورهای منطقه و فرامنطقه ای است.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه ظرفیت بالای همکاری و همزیستی را با یکدیگر دارند، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تامین امنیت منطقه با حضور فعال و سازنده کشورهای منطقه در موضوع امنیت قابل دسترسی است و بدون همکاری کشورهای منطقه، غلبه و مدیریت بر چالش­های منطقه‌­ای بسیار دشوار خواهد بود و لازمه این همکاری، عدم اتکاء به نیروهای بیگانه و فرامنطقه ای و اطمینان داشتن به توان درونی منطقه است.

امیر حاتمی با بیان اینکه اگرچه پدیده بیداری اسلامی در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا امید بازگشت منطقه به اصل خود را در ابتدا ایجاد کرد، افزود: اما با دخالت­ قدرت­های فرامنطقه­ای این بیداری اسلامی به اهدافش نرسید و امید داریم که این حرکت به آگاهی اسلامی و به اعتماد به نفس منطقه­ای منجر شود تا کشورهای منطقه مستقل از بیگانگان،  با همکاری و همراهی، به امنیت مشترک و در نهایت به همکاری های بیشتر منطقه ای و تقویت صلح و دوستی دست یابند.

منبع: تسنیم

Cloob Facenama Afsaran Google plus Facebook Twitter artabaz Digg Stumble Upon
نظرات

دیدگاه شما

تبلیغات
  • رضا فیروزی: جناب مرادی برای رفتن به اداره ارشاد 4تاراه است 1/...
  • سید محمد رصا هاشمی: سلام اقای نیکنامی من مایل به تماس با شما هستم خیلی...
  • رضا فیروزی: بعنوان یک کمتوان شدیداً به این حرکت بیان اعتراض دا...
  • مبینا سهرابی: سلام ممنون من اشنا خانواده شهید هستم وسعید ابادی ا...
  • رضا فیروزی: آقاجان بنظرم فراگیر ومد شده(وقتی نمی تونن جواب بدن...
  • رضا فیروزی: چی بگم؟؟؟؟!!!!!!(پنهان خورید باده که تعزیرمیکنند)ب...
  • رضا فیروزی: چه جالب!!!آقابجای پاسخ به سوال وییگیری جشنواره کب...
  • رضا فیروزی: 3ماه وشایدهم بیشتر است که از جشنواره کباب میگذرد و...
  • محمدحسين مومني: خداقوت برادر،دست مريزاد بسيجي...
  • رحمان محمدی اصل: از قوه محترم قضائیه بخاطر محاکمه علنی برخی از متهم...
  • parsa: از ایشان انتظاری بیش از این نبود...
  • رضا فیروزی: بنده درپی نفدشخصیت هنری مرحوم اخوان نیستم امااین ...
  • بنده سراپا تقصیر خدا: "اللهم عجل لولیک الفرج" حضرت امام خمینی(س-ره) فرم...
  • رضا فیروزی: ضمن تشکرازبیان بخاطرآگاه کردن انسانهای واقعی ...
  • رضا فیروزی: بختیار راست میگه!!!!!!!!چرا نمیزاریدسر مردموشیره ب...
  • امجدی: امروز جای مرجع بزرگ و فقیه صمدانی مرحوم آیت الله ا...
  • ستاره بخشنده: سلام . اون همه هزینه ای که از مردم و از کبابی ها ...
  • رضا فیروزی: سلام وباتشکر از امام جمعه اگاه وفهیم(الهی100هزار م...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره هیچ فایده ای برای شهرندار...
  • رضا فیروزی: سلام/برگزاری این جشنواره (جشنواره کباب)هیچ فایده ا...
  • رضا فیروزی: جناب بختیارنماینده محترم!!!!!!!!!!! پیمان نامه(...
  • زهرا: سلام بر شما پدرمهربان :این شعر زیبا برای دل من نوش...
  • رضا فیروزی: به عنوان یک معلول فعال درعرصه هنر(شعرونویسندگی) وو...
  • رضا فیروزی: تابعضیهادست ازاین بگو مگوها وحرفای خاله زنکی برندا...
  • قاسم اشراقی گلپایگانی: دوست عزیز جناب آقای ابراهیمی از اینکه مرتب مرا به ...